Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Včasné uzavření škol zabrání šíření viru prasečí chřipky

Svět

  19:34
Ženeva - Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes doporučila školám, které by zvažovaly kvůli nákaze takzvané prasečí chřipky své uzavření, aby k němu přikročily ještě před propuknutím nemoci. Zabrání tím šíření viru. Zavření vzdělávacích institucí má největší přínos právě v době, kdy choroba ještě nedosáhla svého vrcholu a zasáhla jen malý počet lidí. WHO to dnes uvedla na svých internetových stránkách v doporučeních pro školy.

Podezření tzv. prasečí chřipky v egyptské škole foto: MOHAMMED MAHJOUB AFP

Novou chřipkou v Evropě podle dnešních údajů Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ochořelo zhruba 50.500 osob. Vir A(H1N1) připravil o život 133 lidí. Odborníci očekávají, že počty výrazně porostou, protože se blíží chřipková sezona.

Za jedno z hlavních míst, kde se infekce může začít rozšiřovat a odkud může vzniknout epidemie, považuje WHO právě školy. Z nich si děti nákazu přinesou domů a přenese se do celé komunity. "Hlavní přínos preventivního uzavření škol spočívá v tom, že se zpomalí šíření nemoci v dané oblasti a otupí se vrchol infekce," uvedla WHO.

Podle ní je takové opatření nejúčinnější tehdy, pokud se chorobou ještě nestihlo nakazit ani procento obyvatel. Načasování je prý "kriticky důležité". Včasné uzavření škol totiž pomůže snížit "poptávku po zdravotní péči" o 30 až 50 procent a tím i náklady. Pokud se ale choroba v okolí už silně rozšířila, přínos zavření školy by byl prý jen omezený.

WHO zopakovala, že žáci, učitelé a další školní pracovníci by měli zůstat doma, pokud se necítí dobře. Vzdělávací instituce by měly pak připravit prostory, kde budou dočasně izolovat školáky i pedagogy, u nichž nemoc propukne ve škole. Důsledně by se měla dodržovat hygienická pravidla. WHO doporučuje i důkladný úklid a větrání či omezení shromažďování dětí nejen ve školách, ale také mimo ně.

Uzavření škol může mít podle WHO ale i negativní dopady. Mnozí rodiče totiž budou muset zůstat doma se svými potomky, protože se o ně ve dnech bez vyučování nebude mít kdo postarat. WHO upozornila na možný velký výpadek pracovní síly, který by školy mimo provoz mohly vyvolat.

WHO ve svých doporučeních vychází z dosavadních zkušeností v různých zemích i ze zkoumání dopadů uzavření škol na okolí. Soubor rad připravili experti WHO na matematické modelování. Organizace ale zdůraznila, že situace v jednotlivých státech a oblastech se bude lišit, proto návod nemůže být univerzální. Školy či místní úřady pak budou přijímat opatření podle vývoje a svých možností. Včasné uzavření škol může ale zbrzdit šíření nákazy a poskytnout zemi prostor například pro to, aby stihla zajistit vakcíny, antivirotika či podniknout další kroky.

Autor: