Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ve Francii navzdory zákazu opět demonstrovaly žluté vesty. Policisté rozdali desítky pokut

Francouzská policie zasáhla proti protestu hnutí žlutých vest, které v několika městech v zemi demonstrovalo i přes zákaz shromažďování. foto: ČTK/AP

Paříž - Navzdory zákazu shromažďování větších skupin lidí v sobotu v několika městech po celé Francii znovu demonstrovali příznivci hnutí žlutých vest. Jejich protivládní protesty, které začaly v listopadu 2018, se konaly poprvé od pondělního uvolnění celostátní karantény, informovala agentura AFP.
  7:41

Ministr vnitra Christophe Castaner v sobotu dopoledne varoval, že bez ohledu na pondělní zrušení některých opatření nadále kvůli nebezpečí šíření koronaviru platí zákaz shromažďování více než deseti osob.

Přesto se příznivci protestního hnutí po desítkách až stovkách sešli v Paříži, Lyonu, Marseille, Montpellieru či Štrasburku. Policisté rozdali desítky pokut, v hlavním městě, kde se lidé shromáždili na náměstí Place de la République, dokonce dvě osoby zadrželi, uvedl list Le Parisien. Další demonstranty zadržela policie v Montpellieru.

Příznivci hnutí žlutých vest protestovali proti vládě a prezidentovi Emmanuelovi Macronovi každou sobotu od 17. listopadu předloňského roku. Na první demonstraci přišlo 280 000 lidí, postupně ale podpora veřejnosti klesala. Část požadavků žlutých vest přejali odboráři, kteří ochromili provoz ve Francii na přelomu loňského a letošního roku. Těm se nelíbila především plánovaná důchodová reforma. S pandemií a celostátní karanténou, která ve Francii začala v polovině března, ale utichly i jejich hlasy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!