Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Zemřel první prezident sjednocených Němců Herzog. Zasloužil se o sblížení s Českem

Svět

  10:40aktualizováno  12:17
BERLÍN - Ve věku 82 let zemřel bývalý německý prezident Roman Herzog. Herzog, který stál v čele Německa v letech 1994 až 1999, v té době hrál důležitou úlohu při jednání o česko-německé deklaraci.

Ve věku 82 let zemřel bývalý německý prezident Roman Herzog. foto: ČTK

Právník Herzog byl prvním prezidentem Německa, který byl zvolen do úřadu po sjednocení východní a západní části země. Před nástupem do nejvyššího úřadu v červenci 1994 stál od roku 1987 v čele Spolkového ústavního soudu.

Merkelová: Německo nebylo důsledné při integraci, ani vracení běženců

Současný prezident Joachim Gauck v úterý v kondolenci manželce zesnulého označil Herzoga za výraznou a odvážnou osobnost. Ocenil také jeho vedení země v prvních letech znovusjednoceného Německa.

Herzog byl od roku 1970 členem a později čelným funkcionářem konzervativní strany CDU. Jako prezident byl ale veřejností i politickými stranami ceněn jako nestranný politik. V pozdější době Herzog ale také neváhal kritizovat Evropskou unii.

Spolu s prezidentem Václavem Havlem hrál Herzog významnou roli při jednání o česko-německé deklaraci o vzájemných vztazích, která byla uzavřena v roce 1997. Doma to přitom neměl s pozitivním vztahem k ČR vždy snadné. Už při své první oficiální návštěvě ČR v roce 1995 se Herzog vyslovil pro odškodnění českých obětí nacismu, aniž tento krok spojoval se zájmy vysídlených sudetských Němců.

‚Odešel velký státník‘

„Roman Herzog toho jako spolkový prezident udělal hodně pro usmíření, pochopení, důvěru a dobré sousedství,“ řekl současný německý prezident Joachim Gauck. „S velkým respektem se loučíme s mužem, který svým myšlením a jednáním stanovoval měřítka, podle nichž se mohou orientovat další generace. Roman Herzog ze zasloužil o naši zemi a o Evropu,“ poznamenal také Gauck.

„Zprávu o smrti Romana Herzoga jsem přijal s velkým smutkem. Dnes odešel velký ústavní právník, politik a státník,“ uvedl v úterním prohlášení ministr zahraničí a pravděpodobný příští prezident Německa Frank-Walter Steinmeier.

V roce 1994 se Herzog se svou manželkou setkali i s americkým prezidentem...
Bývalý německý prezident Roman Herzog se svou ženou Christiane.

„Zažil jsem Romana Herzoga jako přímého, upřímného a chytrého člověka,“ podotkl Steinmeier, který si na někdejším předsedovi Spolkového ústavního soudu vážil mimo jiné postoje k základním lidským právům či právnímu státu, ale oceňoval také jeho smysl pro humor.

Za ztrátu pro Německo označila smrt někdejšího prezidenta i Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Strana, jíž byl Herzog roky členem, ocenila jasný jazyk, kterým mluvil, i snahu, s jakou se jako první prezident zvolený do úřadu po znovusjednocení Německa zasazoval o dobré vztahy lidí v obou částech země.

CDU připomněla také Herzogovo úsilí zachovat v paměti oběti nacistického režimu, která vedla k zavedení 27. ledna jako dne připomínky obětí holokaustu.

Autor: