21. ledna 2019 21:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ve Venezuele zadrželi 27 gardistů. Usilovali o odstranění prezidenta Madura, toho neuznává řada států

Venezuelský prezident Maduro při inauguraci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Venezuelský prezident Maduro při inauguraci. | foto: Reuters

Caracas Venezuelské úřady v pondělí zadržely 27 členů národní gardy, kteří podle vedení země usilovali o odstranění prezidenta Nicoláse Madura. Skupina vykradla muniční sklad a zajala šéfa policejní stanice, uvedla agentura AP. V zemi roste napětí po nedávné Madurově druhé inauguraci a opozice svolává demonstrace za prezidentův odchod.

Bezpečnostní složky zároveň rozehnaly slzným plynem demonstranty, kteří se na výzvy zadržené skupiny shromáždili nedaleko prezidentského paláce v Caracasu. Druhý muž Madurovy socialistické strany Diosdado Cabello médiím řekl, že není vyloučeno další zatýkání.

Výtržnosti začaly dnes ráno místního času, kdy skupina mužů ve vojenských uniformách a se zbraněmi zveřejnila na sociálních sítích sérií videí, v nichž tvrdila, že neuznává Madurovu vládu. V jednom z videí muž, který se identifikuje jako seržant Figueroa, vyzývá své krajany, aby na podporu jejich rebelie vyšli do ulici.

„Vyzývali jste nás, abychom vyšli do ulic a bránili ústavu, tak jsme tady,“ říká voják na videu. V pozadí je možné vidět několik silně ozbrojených mužů a nákladní vůz národní gardy.

Maduro se podruhé oficiálně ujal úřadu 10. ledna. Jeho vládu však neuznává řada latinskoamerických zemí i Spojené státy. Opoziční vůdci i disidenti v exilu dříve vyzvali ozbrojené složky, aby Madura z úřady odstranily. Prezident to označil za navádění ke státnímu převratu.

Opozicí ovládaný parlament po inauguraci označil Madura za nelegitimního prezidenta. Podle venezuelské ústavy v takovém případě přebírá funkci předseda parlamentu Juan Guaidó, který vyhlásil, že je připraven Madurův mandát převzít. Nejvyšší soud, do něhož Maduro jmenoval své lidi, však v pondělí zrušil veškeré kroky, které parlament v této věci podnikl.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.