Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve vodách u Tchien-ťinu je po výbuchu velké množství kyanidu, přiznaly úřady

Svět

  11:37
PEKING - Hodnoty jedovatého kyanidu ve vodách v okolí čínského přístavu Tchien-ťin přesahují 277krát přijatelnou úroveň. Oznámily to ve čtvrtek čínské úřady, ale zároveň ujistily, že pitná voda ve městě je nezávadná. V přístavu 12. srpna vybuchl sklad, v němž byly nebezpečné chemikálie. Neštěstí nepřežilo 114 lidí a desítky osob jsou dosud pohřešovány.

Záchranáři odstraňují kontaminovanou vodu z místa exploze. foto: Reuters

Po prozkoumání vzorků vody místní úřady vydaly zprávu, z níž vyplývá, že kyanid unikl do řeky, do moře i odpadních vod. Jeden ze vzorků obsahoval hodnoty kyanidu 277krát převyšující přijatelnou úroveň. Místní hygienický úřad ale trvá na tom, že pitná voda v přístavu je v pořádku.

Tchien-ťin je desátý největší průmyslový přístav světa a po nehodě se tamní úřady začaly zabývat bezpečnostními opatřeními. V prostorách bylo v rozporu s čínskými předpisy uskladněno kromě jiného 700 tun vysoce toxického kyanidu sodného.

Deník China Daily ve čtvrtek napsal, že úřady rozhodly přesunout chemické provozy do průmyslové zóny Nan-kang vzdálené 25 kilometrů od současného skladu.

Hlavní viník? Žuej-chaj, tvrdí čínská média

Čínská vláda slíbila, že viníci tragédie budou potrestáni. Ve sdělovacích prostředcích se za hlavního viníka označuje společnost Žuej-chaj, které patří chemické sklady. Podle médií využívá její vedení svých známostí k obcházení protipožárních a ekologických předpisů.

Vyšetřovatelé zjistili, že ve skladu bylo 2500 tun 40 nebezpečných látek, z nichž některé byly hořlavé, další jedovaté a jiné výbušné. Místo s takto nebezpečným materiálem je přitom v blízkosti nádraží a obytných domů, což čínské předpisy nedovolují. Stovky obyvatel blízkých domů nyní žádají, aby je vláda odškodnila nebo odkoupila zničené byty. Náměstek starosty Tchien-ťinu řekl, že některé domy budou zbořeny, jiné opraveny a další odkoupeny.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat