Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie -1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Teror na východě Ukrajiny. Zakuklenci se samopaly likvidují volební místa

Není vyloučeno, že miliardář Porošenko získá hned v prvním kole nadpoloviční... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Není vyloučeno, že miliardář Porošenko získá hned v prvním kole nadpoloviční... | foto: Reuters

Volby na východě Ukrajiny se podařilo uspořádat jen v části Doněcké a Luhanské oblasti. V milionovém Doněcku, největším městě Donbasu, mají separatisté situaci plně pod kontrolou a volby tu nikde neprobíhají.

Milionový Doněck na východě se v neděli dopoledne změnil téměř ve město duchů. Separatisté, kteří zde vyhlásili Doněckou republiku, pohrozili všem, kteří by se chtěli účastnit voleb, že je nemine trest.

Jen málo lidí proto riskovalo a vyrazilo k místům, kde normálně bývají volební místnosti. Odcházeli však s nepořízenou, všechny volební místnosti byly zavřené, nebo zlikvidované. Po městě jezdí velká terénní auta se zakrytými poznávacími značkami a v nich sedí vždy několik mužů v kuklách se samopaly. Zpravodaj LN viděl dvě taková auta odjíždět kolem desáté hodiny od sídla separatistů v budově, kde dříve sídlilo vedení Doněcké oblasti a dnes je tam opevněné centrum separatistů.

Volební místnost byla otevřená deset minut

Velkou část centra města mají ozbrojenci pod kontrolou a jsou bleskově schopni zabránit jakémukoli pokusu uspořádat volby. Když se na jednom ze sídlišť pokusili otevřít volební místnost, během deseti minut přijela skupina ozbrojenců a s odjištěnými samopaly donutili členy volební komise místnost zavřít a odejít.

Na pražskou ambasádu přišly volit stovky Ukrajinců

Stovky Ukrajinců trpělivě čekají ve frontě před ambasádou v Praze, kde se od dnešního rána konají volby ukrajinského prezidenta. Situace před budovou v Bubenči je poklidná, zatím nebyly hlášeny žádné incidenty. Ukrajinci pobývající v České republice mohou do dnešních 20:00 volit také na konzulátu v Brně.

"O volbách víme, a proto jsme na místě posílili výkon služby, kdyby bylo potřeba adekvátně reagovat na vývoj situace. Zatím to ale nebylo potřeba," uvedla policejní mluvčí. Také před brněnským konzulátem v Barvičově ulici se tvoří fronty. Do 15:00 přišlo k urnám šest stovek voličů. "Očekávali jsme velký zájem. Lidé mohou přijít až do 20:00, a proto předpokládáme, že účast ještě naroste," řekla ČTK předsedkyně volební komise Olga Litviňuková. I v Brně je průběh voleb klidný. "Naším cílem je, aby tady nedocházelo k žádným debatám. Lidé vyjadřují svůj názor pouze volbou," doplnila Litviňuková.

Zdroj: ČTK

Nepomohla ani přítomnost dvou policistů, což je tady v Doněcku naprostá výjimka, protože policisté nejsou na ulicích poslední dny vůbec vidět a většina z nich přešla k separatistům. Ukrajinská armáda nemá ve městě žádné pozice, drží pouze kontrolní stanoviště na hlavních silnicích kolem města.

"Co vám mám povídat, je to strašné, to co tu zavedli je teror. Co je to za dobu, kdy se kvůli tomu, že jdete hlasovat, bojíte o život," říká blondýna ve slunečních brýlích, která se marně dobývala do školy, kde měla být volební místnost. "Ano, chtěla jsem hlasovat, chtěla jsem volit prezidenta, protože se cítím Ukrajinkou," říká rusky hloučku novinářů a pak se omlouvá, že už musí jít. "Mám strach, aby mě tu někdo neviděl, mám strach o děti," dodává.

Separatisté přepadají už i hotely

Ve zdánlivě normálně fungujícím městě se atmosféra teroru a strachu šíří den po dni stále více a více. Separatisté, kteří nemají jiné zdroje financí, přepadají už i středně velké podniky, restaurace, provozovny, zabavují, co jim přijde pod ruku a když ředitelé, nebo majitelé protestují, tak je unášejí neznámo kam.

Ve městě zavřeli v pátek v noci všechny provozovny McDonaldu, na dveřích visí oznámení, že je to kvůli výhrůžkám personálu a s ohledem na bezpečnost hostů. Separatisté zabavují nahodile automobily a především v nočních hodinách se mimo centrum města už ani taxikáři neodvažují. Útoky se už nevyhýbají ani velkým hotelům, v nichž jsou v tyto volební dny stovky zahraničních novinářů. Například před polednem čtyřicet ozbrojenců z Doněcké republiky obsadilo hotel Victoria, jeden z největších a nejluxusnějších ve městě.

Mnoho místních však postup separatistů odsuzuje. "Víte, já bych ani hlasovat nešla, ale to co se děje, to je prostě děsivé," říká prodavačka v potravinách v centru Doněcku. "Má to být náš nový stát a chovají se jako banditi," dodává.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

ZE ŽIVOTA: Gábina propojila dospělácký svět s tím dětským. Přečtěte si její příběh
ZE ŽIVOTA: Gábina propojila dospělácký svět s tím dětským. Přečtěte si její příběh

Gábina Hrdina (37 let) je hrdou matkou dvou dětí – Zoe (9 let) a Vincenta (7 let). Mezi její koníčky patří hudba, tanec, zpěv a pozitivní lidé....