Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Komando má na kahánku. Němci rozpustí část elitní jednotky kvůli extremismu

Člen speciálních jednotek KSK při tréninku v USA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Člen speciálních jednotek KSK při tréninku v USA | foto: US Army/Staff Sgt. Gina Vaile-Nelson

BERLÍN/PRAHA Elitní jednotka německé armády, Komando speciálních sil (KSK), má na kahánku.Po několika případech, kdy byly u některých příslušníků jednotky odhaleny sympatie k pravicověradikálním a extremistickým postojům, se rozhodla německá ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová k ráznému kroku. Vydala rozkaz ke zrušení jedné ze čtyř rot elitní jednotky. Jedná se o skupinu, v níž se v poslední době objevilo nejvíc takovýchto problémů.

Ministryně také rozhodla, že jednotka bude stažena ze všech zahraničních misí a že bude na přechodnou dobu ukončena i její spolupráce s podobnými speciálními sbory z jiných států. Vedení KSK má navíc ztratit dosavadní výlučnou kontrolu nad výcvikem svých členů.

Krampová-Karrenbauerová chce dát elitním vojákům čas do konce října, aby si své problémy vyřešili sami. „Pokud se dostatečně neprojeví samočisticí mechanismy, bude nevyhnutelně namístě otázka, jestli může být KSK ve své dosavadní podobě zachováno,“ uvádí se ve zprávě ministerstva obrany, kterou zaslalo poslancům Spolkového sněmu.

„Laxní zacházení s municí“

Vdokumentu se mimo jiné praví, že část elitního sboru se „za poslední roky v některých ohledech osamostatnila, což bylo dáno nezdravým elitářstvím jednotlivců mezi velícími důstojníky“. V důsledku toho docházelo k „laxnímu zacházení s materiálem a municí“, přičemž orgány, které měly mít nad útvarem dohled, celou situaci buď vůbec neodhalily, nebo ji podcenily.

Německá elitní jednotka byla zřízena v roce 1996 a pracuje v utajení. Vzorem jí byly britské speciální jednotky (SAS) či Americké velitelství pro speciální operace (USSOCOM). V minulosti byl elitní tým německé armády nasazen mimo jiné na území někdejší Jugoslávie, kde se podílel na stíhání válečných zločinců, či později v Afghánistánu.

Vrhali vepřovými hlavami

Zprávy o sympatiích některých elitních vojáků německé armády s pravicovým radikalismem se objevily již před několika lety.

K nejkřiklavějším případům patří například rozlučková párty jednoho z velitelů KSK v roce 2017. Na ní došlo k nejrůznějším výstřelkům, počínaje vrháním useknutými vepřovými hlavami až po hajlování či poslech pravicověradikální rockové hudby.

Zkraje letošního roku pak oznámila německá vojenská kontrarozvědka (MAD), že vyšetřuje dvacet příslušníků jednotky kvůli vazbám na pravicový radikalismus.

Když pak letos v květnu odhalila policie u jednoho z členů jednotky tajný sklad zbraní obsahující dva kilogramy trhavin, granáty, střelné zbraně a několik tisíc kusů nábojů, ztratilo vedení ministerstva obrany se sborem trpělivost. Pověřilo vojenskou kontrarozvědku detailním vyšetřováním. Ministryně Krampová-Karrenbauerová se nechala slyšet, že je připravena použít k vymýcení problémů s radikalismem „železné koště“.

V síti kontrarozvědky tak uvázl i poddůstojník v záloze, u něhož byly zajištěny detailní informace o sedmnácti vysoce postavených německých politicích a známých osobnostech veřejného života, včetně jejich mobilních čísel a adres jejich soukromých bydlišť. MAD ho odhalila, když začal na sociálních sítích přispívat do dvou pravicověradikálních chatovacích skupin.

Na seznamu vytipovaných osobností nechyběli šéf německé diplomacie Heiko Maas, ministr financí Olaf Scholz, šéf liberálů Christian Lindner či populární herec Till Schweiger.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...