Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Vedení Muslimského bratrstva uteklo do Londýna, tvrdí Al-Džazíra

Svět

  9:25
KÁHIRA - Muslimské bratrstvo, které je v Egyptě považováno za teroristickou organizaci, si zřídilo kancelář v Londýně. Jak informovala stanice Al-Džazíra, do Británie uprchlo před zatčením ve vlasti několik členů vedení této organizace.

Soud s Mursím doprovázejí demonstrace stoupenců Muslimského bratrstva. foto: Reuters

Jedním z nich je Muhammad Súdán, který byl v hnutí, jež do loňska Egyptu vládlo, tajemníkem pro zahraniční vztahy. "Egypt teď není stabilní, úřady obvinily členy Muslimského bratrstva a všechny, kdo jsou proti vládě," prohlásil Súdán.

Egyptský exprezident Husní Mubarak zdraví své stoupence. Zatím zpoza mříží

Bratrstvo se ujalo moci po svržení bývalého prezidenta Husního Mubaraka. Loni ale jeho nástupce Muhammada Mursího svrhla armáda a dosadila dočasnou vládu, která Egypt vede k volbám.

Podle Al-Džazíry je nyní ve věznicích na 20.000 muslimských bratrů a 1000 jich přišlo o život při protestech. V březnu odsoudil soud k trestu smrti více než 520 Mursího příznivců za podíl na násilnostech při loňských protestech.

Porozumět Muslimskému bratrstvu

Británie podle některých členů bratrstva nepodniká proti této organizaci žádné kroky a snaží se jí porozumět. Ale premiér David Cameron tento týden nařídil zpravodajským službám, aby vyšetřily tvrzení, že radikální Muslimské bratrstvo po potížích v Egyptě používá Londýn jako základnu. Členové bratrstva, s nimiž v Londýně Al-Džazíra hovořila, tvrdí, že dělají vše pro podporu kolegů v Egyptě, ale že Londýn není centrum jejich aktivit.

Súdán prohlásil, že od loňského července, kdy byl Mursí svržen, do Británie přišli pouze dva členové bratrstva a on je jedním z nich. Nikdo ze znalců ale není schopen zjistit, kolik muslimských bratrů je nyní v Británii.

Chyby z 90. let

Profesor mezinárodních vztahů na londýnské ekonomické škole Fawaz Gerges řekl, že Británie nechce opakovat chyby z 90. let, kdy byla obviněna, že se stala útočištěm muslimských radikálů. "Britská vláda, jak říká, není informována o činnosti bratrstva po arabském povstání a chce mu porozumět," řekl. Podle Al-Džaíry by mohla Británie následovat Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty, které bratrstvo zařadily k teroristickým skupinám.

Někdejší lídr Muslimského bratrstva Muhammad Badí.

Gerges bratrstvo charakterizuje jako "náboženské, konzervativní a rovnostářské hnutí, jehož základními nástroji je politická a sociální mobilizace". I když se prý možná někteří z jeho členů podíleli na násilí, obecně to o bratrstvu neplatí.

Také další znalci za rozhodnutím Londýna vyšetřit aktivity bratrstva vidí tlak Káhiry a Rijádu. "Západní demokracie jednají s vládami Egypta a Saúdské Arábie, i když vědí, že jsou nedemokratické a netolerantní k odlišným politickým názorům. Neměly by podléhat tlaku nedemokratických států," řekla Maha Azzamová z institutu Chatham House.

Autoři: ,