Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Hamás dají na seznam teroristů i Britové. Bez výjimky, potvrdila ministryně

Palestinský bojovník ozbrojeného křídla hnutí Hamas v podzemním tunelu v Gaze (18. srpna 2014) foto: Reuters

Británie zařadí palestinskou radikální skupinu Hamás k teroristickým organizacím. Londýn za ni považoval od roku 2001 pouze ozbrojenou složku této organizace, která vládne palestinskému Pásmu Gazy. O rozhodnutí podle listu The Guardian informovala novináře v USA ve čtvrtek britská ministryně vnitra Priti Patelová s tím, že Británie chce krokem přispět k boji proti antisemitismu.
  14:28

Hamás neuznává Izrael a vedl s ním několik válek. Podle izraelského tisku oficiálně ministryně rozhodnutí ohlásí ve svém projevu o bezpečnosti, který v pátek přednese ve washingtonském analytickém pracovišti The Heritage Foundation. Začátek jejího projevu je ohlášen na 11:00 místního času (17:00 SEČ).

Celý Hamás je už na seznamu teroristických organizací v USA, Izraeli i Evropské unii. „Hamás je jednoduše teroristická organizace,“ napsal v reakci na informaci o britském rozhodnutí na Twitteru izraelský premiér Naftali Bennett. Británie dosud stejně jako Austrálie nebo Nový Zéland rozlišovala mezi ozbrojeným křídlem Hamásu a jeho politickou sekcí.

The Jerusalem Post získal přepis pravděpodobného znění projevu Patelové. „Hamás má značné teroristické kapacity včetně přístupu k mnoha vyspělým zbraním, má výcviková zařízení a dlouhodobě se zapojuje do teroristického násilí. Budeme-li terorismus tolerovat, naruší to bezpečnost,“ citoval list z textu chystaného projevu. Podle Patelové se Hamásem cítí být ohrožena i britská židovská komunita.

„Je to významný krok zejména pro židovskou komunitu, Hamás je fanaticky antisemitský. Antisemitismus je zlo, jež nebudu nikdy trpět,“ stojí v projevu Patelové.

Podle izraelského tisku se změnou britské politiky vůči Hamásu souvisí i trest pro ty, kteří skupinu budou podporovat - může jim hrozit až deset let vězení.

Kilometry chodeb a odpališť. Pro Izrael jsou tunely větší nebezpečí než rakety

Hamás vyhrál na palestinských územích v roce 2006 volby a od roku 2007 vládne Pásmu Gazy. Jeho popularita je stále velká. Letos v květnu se měly po 15 letech konat parlamentní a prezidentské volby, které nakonec vůdce palestinské samosprávy Mahmúd Abbás zrušil. Na prosinec jsou naplánovány volby komunální a Hamás účast v nich podmínil novým vyhlášením voleb parlamentních a prezidentských.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat