Oznámil to opoziční list Novaja gazeta. Jašin byl na základě policistova hlášení odsouzen k pěti dnům vězení, které si také odseděl, podobně jako další opoziční politici pozatýkaní na povolené demonstraci v centru Moskvy poslední den loňského roku. Boris Němcov a Eduard Limonov si odpykali dokonce 15 dnů. Nyní u soudů přišly na řadu opoziční stížnosti proti tomuto odsouzení.
Strážník Arťom Čaruchin ve svém hlášení napsal, že Jašin kladl aktivní odpor při zatýkání bývalého vicepremiéra Němcova, na výzvy neprotivit se orgánům nereagoval a tím i bránil policistům v plnění služebních povinností, a tak jej musel zatknout; Jašin prý "mimořádně běsnil", takže ho jen s obtížemi strčil do policejního autobusu.
Čtěte také: |
Ale podle promítnutého videozáznamu z demonstrace byl Jašin zadržen až po zatčení Němcova a v policejním autobusu podle záběrů klidně seděl. Sám policista nakonec přiznal, že ve skutečnosti sám Jašina nezatkl, jen ho převzal z rukou členů pohotovostní jednotky OMON a pak byl donucen sepsat hlášení tak, jak mu jej nadiktoval náčelník, nadporučík Burcev. Podobně musel sepsat hlášení i jeho kolega.
"Dostal jsem rozkaz sepsat hlášení podle diktátu. Protestoval jsem, odmítal, ale řekli mi 'napiš, nebo tě propustíme'," citoval list strážníkova slova. "Teď mě určitě vyhodí," dodal. Soud o Jašinově stížnosti ještě nerozhodl, ale předvolal si Čaruchinovy nadřízené.
Čtěte také: |
Opozice a ochránci lidských práv tradičně v centru Moskvy pořádají vždy k 31. dnu měsíce demonstraci na obranu 31. článku ruské ústavy o svobodě shromažďovací. Moskevské úřady se po dva roky akci snažily zakázat a demonstrace drsně rozháněla policie, ale po změně v čele radnice loni v říjnu mítink poprvé povolily. Ale 31. prosince byl po povolené demonstraci zatčen Němcov i další opoziční předáci a byli rychle odsouzeni k pěti až 15 dnům vězení za údajné neuposlechnutí pokynů policie. Proti postupu Moskvy protestovaly Spojené státy.