Trussová v projevu znovu zdůraznila své politické priority. Je jimi především obnova stagnující ekonomiky a řešení krize životních nákladů skrze snižování daní. Nová britská premiérka slíbila, že podpoří hospodářský růst snížením daní a že ještě tento týden přijme opatření proti růstu cen energií. Zavázala se také, že začne řešit krizi veřejného zdravotnictví.
Trussová prohlásila, že se zaměří na řešení problémů, které „brzdí“ Británii. Země podle ní čelí vážným globálním překážkám kvůli pandemii covidu-19 a válce na Ukrajině. „Jsem přesvědčena, že společně dokážeme přečkat bouři. Dokážeme obnovit naši ekonomiku a podaří se nám stát se moderní skvělou Británií, o které vím, že jí můžeme být,“ řekla Trussová.
Svému předchůdci Borisi Johnsonovi, kterého v úterý vystřídala v premiérském křesle, ministerská předsedkyně poděkovala za to, že dokončil brexit, že pomohl se zavedením vakcín proti onemocnění covid-19 v Británii a že se postavil Rusku, které zaútočilo na sousední Ukrajinu.
První oficiální projev Trussové v premiérské funkci poznamenal prudký déšť a chvíli nebylo jasné, zda se vystoupení odehraje před Downing Street 10, nebo se bude muset přesunout dovnitř. Kvůli zdržení v dopravě a přeháňkám nakonec Trussová vystoupila později, ovšem hovořila pod širým nebem tak jak se plánovalo, neboť pršet přestalo. Před jejím příjezdem se v Downing Street davy novinářů, představitelů vládní Konzervativní strany i pracovníků úřadu vlády ukrývaly pod deštníky. Zaměstnanci premiérského úřadu střídavě vynášeli a schovávali řečnický pultík, ale nakonec ho vrátili před číslo deset a těsně před premiérčiným příjezdem osušili mikrofony.
Trussová po projevu krátce zapózovala fotografům se svým manželem Hughem O’Learym, než vstoupila do premiérského sídla. Nyní ji čeká sestavování vlády a oficiální jmenování nových členů kabinetu.
Nové premiérce k nástupu do premiérského úřadu v úterý poblahopřál americký prezident Joe Biden. Dodal, že se těší na spolupráci v „celosvětových výzvách“, včetně ruské invaze na Ukrajinu. Biden také uvedl, že s Trussovou si v úterý večer zatelefonuje.
Většina světových lídrů Trussové gratulovala již v pondělí, kdy bylo oznámeno její vítězství ve dvouměsíčním vnitrostranickém hlasování a kdy se stala šéfkou Konzervativni strany.
Jako premiérka vzešla z vnitrostranického hlasování konzervativců, kteří jí dali přednost před exministrem financí Rishim Sunakem. Po Margaret Thatcherové a Therese Mayové je třetí ženou v čele britské vlády a 15. ministerským předsedou za dobu vlády Alžběty II.
Nová premiérka ještě odpoledne jmenuje členy nové vlády, která se na prvním jednání setká ve středu dopoledne.
Politický redaktor webu Independent Andrew Woodcock v rozhovoru s BBC uvedl, že nový britský premiér má běžně čas užít si po svém uvedení do funkce krátkou dobu hájení. Trussová ale podle něj vejde „přímo do hurikánu“. „Lidé čelí chudobě, firmám hrozí krachy. Potřebujeme řešení velice, velice rychle,“ řekl Woodcock.
Johnson dorazil na zámek Balmoral, kde jej královna Alžběta II. oficiálně odvolala z funkce, po poledni. Trussová přijela zhruba o hodinu později.
Trussová a Johnson z bezpečnostních důvodů do Skotska odletěli ve dvou letadlech. Jde o běžný postup, který je užíván i při cestování členů královské rodiny, uvádí BBC. Přistání Trussové na letišti v Aberdeenu se zpozdilo kvůli husté mlze nad letištěm.
Šestadevadesátiletá Alžběta II. kvůli zdravotním obtížím v uplynulých měsících zrušila svoji účast na některých politických a společenských akcích. Ze stejného důvodu zřejmě přijala Trussovou a Johnsona ve svém letním sídle Balmoralu, a nikoliv v Buckinghamském paláci, jak velí téměř dvousetletá tradice.
Královna oba státníky přijala v zeleném obývacím pokoji, který je běžně užíván spíše pro odpočinek královské rodiny než pro přijímání politických hostů. Bulvární deník Daily Express uvedl, že pokoj je symbolem prosperity a svěžesti a nábytek a koberec působí uklidňujícím dojmem.
Johnson: Jsem jako raketa spadlá do Pacifiku
Johnson ráno, když se loučil s premiérským sídlem v londýnské Downing street, vyzval k podpoře Trussové. Před cestou ke královně do Skotska vyzdvihl ekonomické, politické i diplomatické úspěchy své vlády.
Premiér, který z úřadu odešel předčasně přes triumfální vítězství svých konzervativců ve volbách v prosinci 2019, prohlásil, že jako „nosná kosmická raketa, která udělala svoji práci, se nyní lehkým pádem vrátí zpět do atmosféry a spadne do odlehlého regionu v Pacifiku“.
„Jako Cincinnatus se nyní vrátím ke svému pluhu,“ řekl Johnson závěrem projevu s odkazem s římského vojáka a politika z pátého století př.n.l., který zachránil zemi před invazí a poté se „vrátil k pluhu“ na vlastní hospodářství. Do politiky se nicméně později po letech znovu vrátil.
Po několikaminutovém projevu se končící premiér společně s manželkou Carrie, která v růžových šatech zářila mezi tmavě oděnými a viditelně dojatými Johnsonovými spolupracovníky, odebrali k premiérskému Range Roveru, kde Johnson, zatím naposledy jako premiér, zapózoval pro fotografa. Poté zamířil na základnu britského letectva Northolt u Londýna, odkud odletěl do Skotska.
Johnson svou rezignaci na premiérský post oznámil v červenci poté, co četné politické skandály vyústily v krizi důvěry britské veřejnosti v jeho osobu.