Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

„Trýznitel Německa“ a přímluvce Bandery končí. Kyjev stahuje velvyslance

Ukrajinský velvyslanec Andrij Melnyk působil v Berlíně od roku 2015. foto: Profimedia.cz

Trýznitel Německa končí a na podzim se vrátí zpět do Kyjeva, píše oslavně německý Focus o konci ukrajinského velvyslance Andrije Melnyka. Z Berlína tak po sedmi letech odejde diplomat, který se od počátku netají smířlivým postojem k vůdci ukrajinských nacionalistů z druhé světové války Stepanu Banderovi. Právě výroky na jeho adresu mu přitížily.
  14:54

„Bandera nebyl masovým vrahem Židů a Poláků,“ řekl Melnyk v rozhovoru s novinářem pro server Jung und Naiv. Antisemitismus Bandery a jím vedené Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN) jsou součástí ruského podání dějin, uvedl.

Příslušníci jeho organizace přitom měli v roce 1943 na svědomí vyhánění Poláku z dnešní západní Ukrajiny. Přesuny nepřežily tisíce lidí, jejich běsnění nebyli ušetřeni ani Židé či volyňští Češi. Podle výzkumu polských historiků pod jejich rukou zemřelo více než 60 tisíc Poláků a tři tisíce Ukrajinců.

A právě tato Melnykova vyjádření už byla příliš pro vedení diplomacie v Kyjevě. Podle zdrojů týdeníku Focus by měl své místo opustit na podzim a vrátit se zpět do hlavního města Ukrajiny.

„Pokud by Melnyk udělal Ukrajině více užitku než škody, zůstal by. Ale Andrij Melnyk přetáhl tětivu. To není názor, ale fakt. Pokud by tomu bylo jinak, ukrajinské ministerstvo zahraničí by se od vlastního velvyslance nedistancovalo,“ má jasno redaktor týdeníku. Představitelé ukrajinské diplomacie totiž v návaznosti na rozhovor sdělili, že jde o Melnykovy soukromé názory, nikoli postoj Kyjeva.

Ukrajinští nacionalisté si v Kyjevě připomněli narozeniny Stěpana Bandery (1. ledna 2022)

Prací ukrajinských velvyslanců je nyní pobízet vlády států, na jejichž území působí, k další materiální a finanční pomoci Ukrajině, která se brání ruské agresi. Prezident Volodymyr Zelenskyj již v minulosti několikrát pohrozil, že ti diplomati, kteří nebudou dostatečně aktivní a úspěšní v lobbování za ukrajinské zájmy, skončí ve svých vedoucích pozicích.

A pak je tady případ Melnyka, neskrývaného sympatizanta Bandery, kterému hned v den svého nástupu do funkce v roce 2015 nesl kytky k pomníku.

Nekousej ruku, která tě živí

Velvyslancovy výroky nenechaly chladnými ani polské představitele. Ministr zahraničí Zbigniew Rau na Twitteru napsal, že kvůli Melnykovým výrokům falšujícím historii mluvil s ukrajinským kolegou Dmytrem Kulebou. Kontroverzní vyjádření neunikla ani Izraeli. „Výroky ukrajinského velvyslance jsou zkreslováním historických skutečností, zlehčováním holokaustu a urážkou těch, které Bandera a jeho lidé zavraždili,“ uvedla izraelská ambasáda.

Doplnila, že Melnykovy výroky podkopávají statečný boj ukrajinského lidu za život podle demokratických hodnot a v míru.

Podle redaktora Focusu porušil velvyslanec staré lidové pravidlo. „Do ruky, která tě živí, se nemá kousat,“ napsal ve zprávě, v níž mimo jiné neopomenul, že se projevil jako neprofesionál. „Svým vyjádřením dostal kyjevskou vládu pod tlak, přitom úkolem velvyslance je snižovat mezinárodní napětí.“

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat