Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Svět

Británie vyšle ke Guyaně hlídkovou loď, podpoří ji ve sporu s Venezuelou

Válečná loď královského námořnictva HMS Trent, která bude vyslána do Guyany jako projev britské podpory tomuto státu. (31. března 2021) foto: Profimedia.cz

Britské královské námořnictvo vyšle hlídkovou loď ke Guyaně, aby tuto jihoamerickou zemi podpořilo v územním sporu se sousední Venezuelou. Plavidlo HMS Trent kotví přes Vánoce u Barbadosu a ke Guyaně zamíří koncem měsíce.
  20:45

Spor o region Esequibo trvá léta a v poslední době ho přiživuje zejména fakt, že se v něm nacházejí bohatá ložiska ropy a drahých kovů. Oblast má pod kontrolou Guyana, Venezuela si ale na ni činí nárok.

Emoce rozjitřilo nedávné referendum ve Venezuele, v němž se hlasující vyslovili de facto pro přičlenění regionu ke své vlasti.

„HMS Trent ještě tento měsíc navštíví Guyanu, regionálního spojence a partnera v rámci Společenství. Jde o součást série úkolů při nasazení v regionu Atlantiku,“ uvedlo v neděli britské ministerstvo obrany.

Británie má ke Guyaně historické vazby, oblast byla až do získání nezávislosti v roce 1966 britskou kolonií a dodnes je jedinou zemí Jižní Ameriky, kde se hovoří anglicky.

Spor o Esequibo má kořeny právě v koloniálním období, kdy v oblasti působilo Španělsko, Nizozemsko a Británie. V roce 1899 připadl region na základě arbitráže USA, Británie a Ruska k britské kolonii Guyaně.

V roce 1962 ale Venezuela v OSN tuto arbitráž zpochybnila a v roce 1966, několik měsíců předtím, než Guyana získala nezávislost, podepsaly Británie a Venezuela takzvanou ženevskou dohodu. Ta stanovila, že do čtyř let mají Guyana a Venezuela najít řešení územního sporu, což se nestalo. Spor ožil v roce 2015, kdy byla u pobřeží Guyany nalezena větší ložiska ropy.

Guyana nedá Venezuele ani metr svého území, řekl guyanský prezident:

Autoři: ,