Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Venezuela nabídla Snowdenovi azyl. Pomoc nabízí i Nikaragua

USA

  7:17aktualizováno  16:59
MANAGUA - Venezuelský prezident Nicolás Maduro oznámil, že se rozhodl nabídnout "humanitární azyl" bývalému spolupracovníkovi amerických tajných služeb Edwardu Snowdenovi. Možnost poskytnutí azylu Snowdenovi, který teď zřejmě přebývá v tranzitním prostoru moskevského letiště, naznačil také nikaragujský prezident Daniel Ortega.

Edward Snowden. foto: Reuters

Rusko dalo najevo, že azyl ve Venezuele by byl pro muže obviněného v USA ze špionáže nejlepší možností. Bílý dům podle agentury Reuters odmítl věc komentovat.

  • Třicetiletý Snowden, který prozradil informace o amerických sledovacích programech a nyní se podle všeho ukrývá v tranzitním prostoru moskevského letiště Šeremeťjevo, tento týden se žádostí o azyl oslovil přes 20 zemí.
  • Některé už prosbu odmítly, další ji ani nemohou vyřídit, protože je nutné ji podat na jejich území.
  • V současnosti je Snowden bez cestovních dokladů, neboť mu je Spojené státy zrušily. Američan vyzradil podrobnosti o utajovaném programu americké vlády Prism, jehož součástí je sledování internetové a telefonické komunikace v zahraničí. Ministerstvo spravedlnosti USA ho obvinilo ze špionáže a krádeže úředních dokumentů.

Venezuela už dříve s poskytnutím azylu Američanovi obviněnému ze špionáže v zásadě souhlasila, ale oficiální rozhodnutí učinila až nyní. "Rozhodl jsem se poskytnout humanitární azyl mladému Američanovi Edwardu Snowdenovi, aby mohl přijít do vlasti (Simóna) Bolívara a (Huga) Cháveze a žít mimo dosah imperiální severoamerické perzekuce," prohlásil levicový pokračovatel zesnulého prezidenta Cháveze v pátek při příležitosti oslav venezuelské nezávislosti. Podle agentury AP není jasné, zda je venezuelská nabídka něčím podmíněna.

Pokud to okolnosti dovolí

"Řekl pravdu, v duchu revolty, že USA špehují celý svět," řekl Maduro o Snowdenovi. "Kdo je vinen? Mladý muž... , jenž odmítá válečné plány, nebo americká vláda, která vypouští bomby a vyzbrojuje teroristickou syrskou opozici proti lidu a legitimnímu prezidentovi Bašáru Asadovi?" pokračoval Maduro. "Kdo je teroristou? Kdo je tím globálním provinilcem?" dodal venezuelský vůdce.

Také další latinskoamerická země, Nikaragua, obdržela žádost bývalého technického konzultanta amerických tajných služeb Edwarda Snowdena o azyl a je připravena mu vyhovět, "pokud to okolnosti dovolí". Prohlásil to v pátek podle tiskových agentur nikaragujský prezident Ortega.

"Uznáváme a ctíme právo na azyl a je zřejmé, že pokud to okolnosti dovolí, přijmeme Snowdena s velkou radostí a udělíme mu tady v Nikaragui azyl," citovala socialistického prezidenta agentura AFP.

Tohle není naše aféra, zní z Kremlu

Mluvčí Kremlu ani ruské ministerstvo zahraničí se k venezuelské nabídce nechtěli vyjádřit. "Tohle není naše aféra," řekl Reuters mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. Šéf zahraničního výboru ruské dolní sněmovny Alexej Puškov ale řekl, že azyl ve Venezuele by byl pro Snowdena nejlepší možností.

ČTĚTE TAKÉ:

Do Venezuely z Moskvy žádné přímé komerční spoje nelétají, Snowden by zřejmě musel využít přestup v Havaně. Právě na Kubu měl podle informací ruských agentur zamířit již před dvěma týdny, kdy do Moskvy přiletěl z Hongkongu. Podle agentury Reuters však do letadla směřujícího na karibský ostrov nenastoupil.

Tento týden muselo ve Vídni neplánovaně přistát letadlo bolivijského prezidenta Eva Moralese, který se vracel z Moskvy. Některé evropské země prý měly podezření, že je Snowden na palubě.

Bolívie ve čtvrtek oznámila, že podala proti jednání evropských zemí stížnost generálnímu tajemníkovi OSN a také vysokému komisaři OSN pro lidská práva. Diplomatický incident pobouřil kromě Bolívie také další latinskoamerické země.

Autoři: ,