26. dubna 2017 21:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Venezuelská policie opět zasáhla proti masovým demonstracím

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 14Diskuse
Protesty ve Venezuele  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protesty ve Venezuele | foto: Reuters

Caracas Desetitisíce lidí ve středu vyrazily na další ze série protivládních protestů ve Venezuele, kde chce opozice docílit rezignace neoblíbeného prezidenta Nicoláse Madura. Policie proti demonstrantům směřujícím z mnoha míst metropole Caracasu k sídlu ombudsmana nasadila slzný plyn a vodní děla. Protesty se v zemi stižené hospodářskou krizí konají už čtvrtým týdnem a podle úřadů při nich zemřelo již 26 lidí.

Demonstranti chtějí ochránce veřejných práv Tareka Saaba přesvědčit, aby se zasadil o odvolání soudců nejvyššího soudu, kteří jdou podle opozice na ruku Madurovi a snaží se potlačit moc opozicí ovládaného parlamentu. Davy lidí se pod heslem „Tareku, odpověz Venezuele“ vydaly z celkem 26 míst v Caracasu k sídlu Saabova úřadu.

Policisté jim však podle webu deníku El Nacional na několika místech přehradili cestu a pokusili se pochod násilně potlačit.

Kvůli protestům je ve středu zavřeno caracaské metro a nejezdí ani část povrchové veřejné dopravy.

Do ulic vyšli rovněž Madurovi příznivci, jejich počet byl však několikanásobně menší.

Nepokoje panují od konce března

Nepokoje vypukly poté, co se nejvyšší soud koncem března rozhodl převzít pravomoci parlamentu, který ovládá opozice. Soud posléze verdikt pod tlakem zrušil, protesty ale pokračují, neboť podobné kroky blokující práci poslanců činí nejvyšší soud už více než rok, respektive od doby, co opozice získala většinu v zákonodárném sboru.

Oponenti viní Madura z toho, že se snaží proměnit venezuelskou demokracii v diktaturu a znemožnit své odvolání, kterého chce opozice dosáhnout pomocí referenda. Prezident je podle nich zodpovědný nejen za politickou, ale i za ekonomickou krizi v zemi. Venezuelu sužuje inflace v řádu stovek procent a lidé stojí mnohahodinové fronty na základní potraviny.

Současné nepokoje ve Venezuele jsou nejhorší od roku 2014. Tehdy při několikaměsíčních protestech proti Madurovi přišlo o život 43 lidí.

ČTK
  • 14Diskuse