19. ledna 2018 17:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Verboval bojovníky pro IS a přesvědčil agentku FBI ke svatbě. Džihádista a rapper Deso Dogg zemřel

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Deso Dogg aka Denis Cuspert v Sýrii rekrutoval bojovníky Islámského státu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Deso Dogg aka Denis Cuspert v Sýrii rekrutoval bojovníky Islámského státu. | foto: Wikimedia

RAKKA/PRAHA Byl mediální hvězdou Islámského státu. Nové bojovníky rekrutoval díky kariéře rappera. Byl dokonce schopný přesvědčit agentku FBI s českými kořeny, aby za ním přijela a vzala si ho. Denis Cuspert byl jedním z klíčových lidí Islámského státu. Podle agentury podporující IS zemřel ve středu na následky zranění.

Skupina Wafa Média oznámila smrt Denise Cusperta, který byl známý také jako Abú Talhá al-Almání či Deso Dogg. Podle informací proislamistické mediální skupiny zemřel džihádista ve středu 17. ledna v syrské provincii Deir al-Zour.

Podle prohlášení utrpěl Cuspert mnoho zranění, zatímco bojoval na straně Islámského státu a byl „masivně raněn“ při bojích o město Rakka. Jeho význam však spíše spočíval „v jeho efektivní roli, která přitahovala zahraniční bratry“.

Islámský stát zatím Cuspertovu smrt nepotvrdil. Je zde však několik faktorů, proč by tentokrát měl být opravdu mrtvý. Zprávu zveřejnila skupina nakloněná Islámskému státu, existuje i více fotografií, na nichž je vidět džihádistovo zakrvácené tělo. 

18.ledna 2018 v 21:45, příspěvek archivován: 19.ledna 2018 v 16:06

1. BREAKING: pro-#ISIS Wafa Media announces death of Denis Cuspert (AKA “Abu Talha al-Almani” & “Deso Dogg”), stating he was killed yesterday Jan17  in the town of Gharanij in #Syria's Deir al-Zour prov, where ISIS has been reporting high activity recently https://t.co/XXO7JnG8Mn https://t.co/QoSKyRjVhp

Podle agentury Site Intelligence tyto detaily dodávají zprávě více důvěryhodnosti než v předchozích případech, kdy smrt Cusperta oznámil Pentagon.

Mediální hvězda Islámského státu

Denis Cuspert, jehož otec pocházel z Ghany, byl poměrně známým rapperem, ačkoli se nikdy nestal hvězdou. V dospívání měl řadu problémů se zákonem a na nějakou dobu skončil ve vězení. Hudební kariéru ukončil po automobilové nehodě v roce 2010, po které také přijal islám. Stal se zároveň členem nejrůznějších radikálních islamistických skupin, což ho přivedlo i do Sýrie, kde si změnil jméno na Abú Talhá al-Almání.

Islamista Denis Cuspert.
Daniela Greenová, překladatelka FBI s prověrkou na úroveň „přísně tajné“...

Pro Islámský stát působil jako jedna z tváří propagandy. Vystupoval fakticky jako mediální hvězda Islámského státu v řadě propagačních videí. Videa, na kterých Cuspert vystupoval, měla přitáhnout mladé k Němce k teroristickým organizacím.

Nazpíval například píseň, ve které velebil zabitého šéfa teroristického hnutí Al-Káida Usámu bin Ládina, nebo hrozil uříznutím hlavy bývalému americkému prezidentovi Baracku Obamovi.

Manželka od FBI

Jeho příběh se stal zajímavějším loni v květnu, kdy vyšlo najevo, že Cuspert se oženil s agentkou FBI, Danielou Greeneovou, která jej měla vyšetřovat.

S prověrkou na úroveň „přísně tajné“ odcestovala v roce 2014 do Sýrie a za Cusperta se vdala. Podle záznamů federálního soudu lhala svým nadřízeným i svému americkému manželovi o tom, kam jede, a svého nového manžela následně varovala, že je vyšetřovaný. Za své jednání si již odpykala dva roky vězení, soud však dokumenty zveřejnil až loni v květnu.

Podle soudních záznamů uvedla Greenová, že její cesta je „osobní dovolená“ a svému americkému manželovi řekla, že jede navštívit rodiče do Mnichova. Namísto toho odletěla do Istanbulu, odkud kontaktovala Cusperta. Po několika měsících si však uvědomila svou chybu a sama se vydala úřadům.

Zpráv o Cuspertově smrti se v médiích objevila řada, některé IS dementovala. Jeho zabití oznámilo v roce 2015 rovněž americké ministerstvo obrany, které ji ale o rok později odvolalo. Za potvrzenou nemá rapperovu smrt ani německá rozvědka.

  • 9Diskuse
Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz