Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Věrná Usámova žena. Život v jeskyních jí nevadil

Svět

  12:30
IBB (JEMEN) - Usáma bin Ládin nabídl jednou svým manželkám možnost opustit Afghánistán, ale jeho mladá jemenská žena Amal Sadáová to rezolutně odmítla. Byla pevně odhodlána zůstat a "stát se mučednicí" po jeho boku. Setrvala s vůdcem teroristické sítě Al Kajda až do onoho dne začátkem května, kdy byl zabit při útoku amerického komanda na dům v Pákistánu, v němž se skrýval.

Pas Amal Ahmed al-Sadahové nalezený v komplexu v Abbotáábádu.

Amal Sadáová byla podle amerických zdrojů při této akci postřelena do nohy, je držena spolu se svou dcerou a dalšími dvěma bin Ládinovými manželkami v pákistánské vazbě a podle pákistánských představitelů by mohla být repatriována.

Historii domluveného sňatku jemenské dívky, která prý toužila "vstoupit do dějin", a vzpomínky na jediné osobní setkání s ní za více než deset let jejího manželství s vůdcem teroristické sítě Al Kajda vyprávěli agentuře AP příbuzní páté bin Ládinovy manželky. Rozhovory se uskutečnily v rodinném sídle v Ibbu, jemenském zemědělském městě obklopeném horami asi 160 kilometrů jižně od metropole Saná.

Sňatek s Usámou? Osud daný Bohem
Rodina vylíčila Amal Sadáovou jako "odvážnou" mladou ženu, nábožensky konzervativní, ale ne fundamentalistku. Nedokončila sice vysokoškolská studia, chtěla prý ale dokázat více, než jí nabízel skromný život.

Čtěte také:

Cesta ke slávě se jí otevřela v roce 1999, kdy do domu jejího strýce přijel manžel její starší sestry s tím, že jeho přítel - Saúdský Arab jménem Usáma bin Ládin - hledá nevěstu. Amalin strýc Hášim Sadá vzpomínal, jak dívce řekl, že bin Ládina osobně nezná, ale ví, že pochází ze "zbožné a vážené rodiny". Tehdy prý netušil, že bin Ládina hledají Američané kvůli pumovým útokům na svá velvyslanectví v Keni a Tanzanii z roku 1998.

"Je to osud daný Bohem a já souhlasím," řekla prý jeho neteř rozhodně.

Pár týdnů nato podepsali Amalin strýc jako její poručník a z bin Ládinova pověření jeho přítel Rašíd Muhammad Saíd svatební smlouvu. V Saídově doprovodu také Amal odcestovala do Dubaje a odtud do Pákistánu, teprve pak do Afghánistánu, aby se setkala se svým novomanželem.

Po svatbě ji viděli už jen jednou, po tajném putování
Byl to dohodnutý sňatek, při němž se snoubenci předem neznají, jak je v Jemenu obvyklá praxe. Od té doby ji prý rodina viděla jen jednou, kontakty udržovali prostřednictvím kurýrů. Když dostali zprávu, že Amal porodila dceru Safíju, odcestovalo několik příbuzných na návštěvu mladé matky a novorozeněte do Afghánistánu.

Bylo to ještě před 11. zářím 2001, přesto to nebyla žádná snadná cesta, vzpomínal Amalin otec Ahmad Abdal Fatah Sadá. Nejprve strávili více než 20 dnů v hotelu v Islámábádu pod bedlivým dohledem bin Ládinových bojovníků, pak je jednou v noci autem odvezli na afghánskou hranici.

 

Dalších šest až sedm hodin prý pokračovali v cestě jiným vozem, než dojeli k velkému stanu hlídanému mudžáhidy. Uvnitř stanu byl vchod do podzemního tunelu, šli jím asi půl hodiny, než je od jeho vyústění odvezlo další auto k bin Ládinově jeskyni. Tam je uvítala jeho dcera, vzpomínal Sadá.

"Zůstanu s tebou, dokud budeš naživu"
Další den přijel bin Ládin se skupinou dalších velitelů Al Kajdy a zástupci afghánských kmenů. Konala se uvítací oslava pro jemenskou rodinu, včetně čestné salvy. Bin Ládina má Amalin otec v paměti jako "vlídného a vznešeného" muže působícího upřímným dojmem. Bin Ládin se prý také omluvil za pozdržení rodiny v Pákistánu, které vysvětlil jako bezpečnostní opatření, jež nenařídil on osobně.

Čtěte také:

V poslední den návštěvy bin Ládin nabídl svým dvěma manželkám - druhou byla toho času Syřanka -, že mohou buď zůstat s ním v Afghánistánu, nebo se vrátit do rodných zemí, připomněl si Amalin bratranec Valíd Hášim Abdal Fatah Sadá. Jeho sestřenice Amal to prý ale okamžitě odmítla. "Zůstanu s tebou, dokud budeš naživu. Je to mé rozhodnutí," řekla kategoricky.

"Můj život je stěhování mezi jeskyněmi"
"Je pravda, že můj život je stěhování mezi jeskyněmi v Afghánistánu, ale navzdory trpkostem takového života jsem s Usámou spokojená," řekla otci. Podle Amalina strýce jim bin Ládin během jednoměsíční návštěvy řekl, že byl terčem několika pokusů o "atentát" ze strany arabských a amerických zpravodajských služeb. "Byl jsem ale ušetřen smrti, protože Bůh si to přál," řekl.

Amalin bratranec si zase vzpomněl, jak bin Ládin rodině při návštěvě v Afghánistánu řekl "o velké události, která se stane ve světě".

Později, když spolu s Amaliným otcem poslouchali zprávy o útocích z 11. září, otec prý řekl: "To udělal bin Ládin."

Autoři:

Mohlo by vás zajímat