23. září 2013 14:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vězněná členka Pussy Riot zahájila hladovku, umístili ji na samotku

Naděžda Tolokonnikovová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Naděžda Tolokonnikovová | foto: ČTK

MOSKVA  Vězněná členka ruské rockové skupiny Pussy Riot Naděžda Tolokonnikovová byla umístěna na samotku. Informovala o tom v úterý agentura Interfax s odvoláním na bojovníka za lidská práva Gennadije Morozova. Zpráva přišla den poté, co Tolokonnikovová sdělila, že zahájila hladovku proti podmínkám ve věznici a údajným výhrůžkám smrtí.

"V pondělí 23. září zahajuji hladovku. Je to krajní metoda, ale jsem naprosto přesvědčená, že je to pro mě jediné možné východisko ze vzniklé situace. Správa tábora mě nechce slyšet," uvádí Tolokonnikovová v dopise, který agentuře Interfax doručil manžel odsouzené.

Vězeňské úřady umístění Tolokonnikovové na samotku potvrdily s tím, že se nejedná o trest, ale pouze o reakci na pondělní dopis odsouzené. "Tolokonnikovová byla dnes umístěna na takzvané bezpečné místo ve vězeňském komplexu. Nejde o disciplinární opatření," řekl mluvčí vězeňské služby. "(Vězeňkyně) se nachází v izolované cele o rozměrech sedm metrů čtverečních, kde jsou pohodlné podmínky: lůžko, lednička a toaleta," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Tolokonnikovovou a další členku Pussy Riot Mariju Aljochinovou soud poslal na dva roky do vězení za loňskou "punkovou modlitbu" v moskevském kostele. Trest jim skončí příští rok v březnu, žádosti o předčasné propuštění i o zmírnění trestu jim soudy zamítly.

Pussy Riot u odvolacího soudu (10. říjen 2012)

Pussy Riot u odvolacího soudu (10. říjen 2012)

Trestankyně pracují 16 hodin denně

Třiadvacetiletá Naděžda Tolokonnikovová, bývalá studentka filozofie a matka pětileté dcery, která si odpykává dvouletý trest ve vězeňském táboře 600 kilometrů východně od Moskvy, uvedla, že se stala terčem výhrůžek smrtí ze strany správy trestaneckého tábora a spoluvězeňkyň poté, co kritizovala podmínky v káznici.

Tolokonnikovová podle Interfaxu nyní mimo jiné tvrdí, že v trestaneckém táboře, kde si odpykává trest, jsou vězeňkyně nuceny pracovat 16 hodin denně, od 07:30 do 23:30. "Na spánek v nejlepším případě zbývají čtyři hodiny," dodává.

Poukazuje také na to, že některé trestankyně jsou vystavovány bití jinými vězněnými ženami. "Režim v táboře je ve skutečnosti vytvořen tak, aby potlačoval vůli člověka. Zastrašování a přeměnu v mlčícího otroka provádějí odsouzené, které vedou pracovní brigády... a dostávají příkazy od náčelníků," uvádí Tolokonnikovová.

Hladovku držela letos po dobu 11 dnů i Aljochinová. Protestovala tak proti zamítnutí své žádosti o předčasné propuštění městským soudem v Bereznikách, kde si trest v té době odpykávala.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz