Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Macron dostal při setkání s veřejností facku. Útočník vyučuje šermířské souboje

Svět

  20:35aktualizováno  22:11
Valence (Francie) - Francouzský prezident Emmanuel Macron v úterý na setkání s veřejností v départementu Drôme dostal od jednoho z přihlížejících facku. Macron přicházel k davu za zábranami, podával si ruce s lidmi, jeden muž mu nejprve přátelsky rukou potřásl, poté ho stiskl a druhou rukou jej uhodil do tváře. Jeho dalším pokusům o zfackování hlavy státu zabránila ochranka.

Elysejský palác potvrdil pravdivost videa z incidentu, které zveřejnila stanice BFM TV. Napadení odsoudilo několik politiků napříč spektrem, prezident sám věc označil za akt „ultranásilného individua“.

Napadení francouzského prezidenta Emmanuela Macrona při setkání s veřejností v...
Napadení francouzského prezidenta Emmanuela Macrona při setkání s veřejností v...

„Je potřeba tento incident relativizovat, považuji ho za ojedinělý. Nesmí to zastínit ostatní důležitá témata, která se týkají života mnoha lidí. Je třeba respektovat funkce Republiky a tento boj nevzdám,“ uvedl prezident Macron v rozhovoru s listem Le Dauphiné. Podtrhl také skutečnost, že zvolené politiky je možné zase kdykoliv odvolat a tak se voliči nesmí uchylovat k násilným činům. Jinak je podle Macrona „v ohrožení sama demokracie“.

Prezident Macron minulý týden zahájil šestitýdenní domácí turné, při němž si chce podle Elysejského paláce „sáhnout na tep“ Francie, která se právě vynořuje z krize způsobené pandemií covidu-19.

Mladý ‚ajťák‘ vytvořil lepší systém k registraci očkování než vláda. Ve Francii ho nazvali datovým zázrakem

„Politika nesmí být v žádném případě násilná, ani slovní útoky, natož pak fyzické,“ prohlásil před poslanci francouzský premiér Jean Castex.

Za „gesto, které je v demokracii nepřípustné a hodné odsouzení“, označila facku šéfka krajní pravice Marine Le Penová. Neobvykle s ní souhlasil i radikálně levicový Jean-Luc Mélenchon, který na twitteru napsal, že stojí za prezidentem.

Ke střetu došlo v obci Tain-l’Hermitage před střední hotelovou školou, kterou Macron navštívil. Ačkoliv na videu situace vypadá jako zásah, spolupracovníci prezidenta podle agentury AFP trvají na tom, že šlo jen o „pokus o facku“. Policie zadržela v souvislosti s napadením dva osmadvacetileté muže Artura a Damiena. Oba jsou z blízkého okolí a do dneška neměli žádné střety s policií. 

Při útoku provolávali roajalistické heslo a podle zjištění listu Le Figaro hlavní útočník na sociálních sítích sleduje krajně pravicové umělce a osobnosti. Jeho hlavním koníčkem je tematika rytířů a středověké šermířské boje, které vyučuje. Oba muži jsou údajně napojeni na protestní hnutí „žlutých vest“, které na konci roku 2018 dokázalo dostat do ulic francouzských měst statisíce lidí.

Francouzský prezident se v tyto dny snaží zapůsobit na voliče před nadcházejícími místními volbami a také před soubojem o prezidentský úřad plánovaným na příští rok, píší francouzská média.

Po incidentu prezident pokračoval ve svém turné po Francii. Ve snaze ukázat, že se nenechá zastrašit, se o několik hodin později vydal společně s manželkou Brigitte přímo doprostřed davu příznivců ve městě Valence, píše AFP. Ranní střet v tu chvíli označil za „hloupost“. „Když se hloupost spojí s násilím, je to nepřijatelné,“ dodal prezident Macron.

Autor: