24. dubna 2009 11:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Video usvědčilo 'Ivana Hrozného' z herectví

John Demjanjuk svůj špatný zdravotní stav údajně jen hraje, aby nemusel být deportován do Německa k soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy John Demjanjuk svůj špatný zdravotní stav údajně jen hraje, aby nemusel být deportován do Německa k soudu. | foto: ČTK

WASHINGTON Bývalý nacistický dozorce John Demjanjuk, přezdívaný vězni "Ivan Hrozný," svůj údajný špatný zdravotní stav, který by mu znemožňoval deportaci z USA do Německa, pouze simuluje. Z herectví ho usvědčilo video. Zatykač vydaný v Německu Demjanjuka viní z toho, že se od března do konce září 1943 ve vyhlazovacím táboře Sobibor na území dnešního Polska podílel na usmrcení nejméně 29.000 Židů.

Americké ministerstvo spravedlnosti vyzvalo soud, aby zrušil odklad deportace údajného dozorce. Demjanjuk, jehož vydání kvůli chystanému procesu žádá Německo, je prý v natolik dobrém zdravotním stavu, že deportaci může absolvovat. Uvedl to dnes australský zpravodajský server news.com.au s odvoláním na agenturu AFP.

Relativně dobré Demjanjukovo zdraví dokládají i videozáběry zveřejněné dnes v amerických médiích. Odvolací soud v Cincinnati v Ohiu si před týdnem od ministerstva vyžádal lékařské dokumenty, které měly určit, zda je devětaosmdesátiletý Demjanjuk schopen odletět do Německa. Odvolací soud totiž zastavil deportaci krátce poté, co pro Demjanjuka 14. dubna přijeli agenti přistěhovaleckého úřadu a na invalidním vozíku ho dopravili na letiště. Po několika hodinách se však mohl vrátit domů.

Video ze 6. dubna 2009, které svědčí o Demjanjukově dobrém zdravotním stavu

List Cleveland Plain Dealer dnes na své internetové stránce zveřejnil záběry zachycující Demjanjuka při nastupování do automobilu. Pohybuje se na nich pomalu, ale viditelně bez větších problémů a bez cizí pomoci. Nahrávka byla podle clevelandského deníku pořízena imigračními úředníky 6. dubna, o týden později se však již tento údajný vrah Židů nechal převážet na vozíku, a to kvůli své údajné těžké nemoci. Tyto usvědčující záběry prý proto žaloba předložila ve čtvrtek soudu jako důkaz, že Demjanjukův zdravotní stav umožňuje jeho cestu do Německa.

John Demjanjuk se nechává převážet na vozíku (14. dubna 2009)


Německý centrální úřad pro objasňování nacistických zločinů tvrdí, že je dost důkazů o tom, že Demjanjuk jako dozorce v Sobiboru osobně vodil Židy do plynových komor. Demjanjuk všechna obvinění z válečných zločinů, jimž čelí dlouhou řadu let, popírá. Sám tvrdí, že byl v roce 1942 jako voják Rudé armády Němci zajat. Právě v zajetí se ale podle německých vyšetřovatelů dobrovolně přihlásil do nacistických služeb.

Po druhé světové válce se Demjanjuk, který je ukrajinského původu, odstěhoval do USA, kde získal americké občanství. Později ho však byl zbaven, aby ho Američané mohli vydat do Izraele, kde byl v roce 1988 odsouzen k trestu smrti za své údajné působení v koncentračním táboře Treblinka, kde mu vězňové pro jeho krutost říkali "Ivan Hrozný". Izraelský nejvyšší soud ale nakonec ortel zrušil, neboť se nepodařilo prokázat, že "Ivan Hrozný" byl skutečně Demjanjuk.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz