Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Putin musí jít do izolace, v jeho okolí se objevily případy koronaviru

Covid 19

  12:23aktualizováno  17:23
Ruský prezident Vladimir Putin se kvůli případům koronaviru ve svém okolí musí uchýlit do izolace. Kreml to oznámil poté, co se prezident v pondělí osobně v Moskvě setkal se syrským prezidentem Bašárem Asadem. Ten covid-19 prodělal už v březnu. Prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov upřesnil, že Putin je zcela zdráv a měl na covid-19 negativní test.

„Vladimir Putin oznámil, že z důvodu případů koronavirového onemocnění ve svém okolí je po určitou dobu nucen dodržovat režim samoizolace,“ citovala agentura TASS z prohlášení tiskového oddělení Kremlu. 

Prezident později při videokonferenci se členy vlády a vedením strany Jednotné Rusko upřesnil, že se koronavirem nakazilo několik lidí v jeho vnitřním okruhu, z nichž jeden se zřejmě nechal pozdě přeočkovat proti koronaviru a onemocněl tři dny po revakcinaci. „O den dříve jsem s ním celý den komunikoval, a to velmi úzce,“ popsal Putin.

Píchli mi Sputnik, prozradil Putin Rusům. Váhající občany vyzval k očkování

Jak dlouho ruský lídr v izolaci zůstane, zatím není jasné. Ředitel ústavu Nikolaje Gamaleji, jenž Sputnik V vyvinul, podle agentury Interfax uvedl, že Putin by se podle jeho názoru měl izolovat zhruba týden. O délce izolace prezidenta však podle Alexandra Gincburga rozhodnou zdravotničtí specialisté Kremlu.

Putin se tak zúčastní pouze virtuálně naplánovaných jednání, třeba schůze Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti (ODKB), která se má v tádžickém Dušanbe uskutečnit tento týden, upřesnil Kreml.

Putin má ukončené očkování ruskou vakcínou proti covidu-19 Sputnik V, přičemž druhou dávku dostal v dubnu, připomněla tisková agentura AP. Šéf Kremlu svou současnou situaci podle agentury TASS označil za „přirozený experiment“. „Uvidíme, jak Sputnik V funguje v praxi,“ nechal se slyšet a poznamenal, že má po očkování tímto preparátem stále dostatek protilátek. „Doufám, že všechno bude tak, jak má být,“ podotkl.

V pondělí se Putin několikrát objevil na veřejnosti. Vyjma schůzky s Asadem pozdravil ruské paralympijské sportovce a ukázal se také na vojenském cvičení, které Rusko pořádá společně s Běloruskem. 

Už při setkání se sportovci se zmínil, že ho možná čeká izolace. „Myslím, že budu muset brzy do karantény, mnoho lidí kolem je nemocných,“ citovala ho v pondělí agentura Ria Novosti.

Na otázku, proč Putin vystupoval na veřejnosti, přestože věděl, že v jeho okolí jsou nemocní, Peskov sdělil, že rozhodnutí o izolaci bylo učiněno poté, co „lékaři dokončili testování a své procedury“. Prezidentský mluvčí podtrhl, že Putin během pondělních událostí neohrozil ničí zdraví.

Ruské denní přírůstky koronavirové nákazy se v posledních týdnech pohybují mezi 17 a 18 tisíci. Moskva také denně hlásí téměř 800 nových úmrtí pacientů s covidem-19, což je nejvíce od začátku pandemie. V zemi však neplatí téměř žádná koronavirová omezení.

Rusko zveřejňuje dvě statistiky obětí koronaviru. Podle jedné, která se aktualizuje na denní bázi, v zemi zemřelo přes 194 tisíc lidí s covidem-19. Druhá bilance, do níž jsou zahrnuti i lidé, u nichž se nákaza prokázala posmrtně, eviduje od loňského dubna do letošního července zhruba 365 tisíc úmrtí.

Problém jsou cizí vojska

Na pondělním jednání se syrským prezidentem Putin prohlásil, že přítomnost cizích vojsk brzdí Sýrii v rozvoji. „Hlavní problém tkví v tom, že zahraniční ozbrojené síly jsou bez svolení OSN a vašeho souhlasu na různých územích země, což jasně odporuje mezinárodnímu právu,“ řekl Vladimir Putin při pondělní neohlášené návštěvě syrského prezidenta Bašára Asada na Krymu.

„Nedává vám to možnost rozvíjet se takovým tempem, které by bylo možné, kdyby celé území bylo pod kontrolou legitimní vlády,“ doplnil šéf Kremlu.

Asad na jednání vyzdvihl, že díky společnému syrskému a ruskému úsilí bylo dosaženo úspěchu v boji s terorismem. „Naše dvě armády dosáhly významných výsledků nejen při (...) likvidaci terorismu, ale napomohly svým úsilím také návratu uprchlíků,“ uvedl syrský lídr. 

„Pokud vezeme v potaz fakt, že mezinárodní terorismus nezná hranice a šíří se jako nákaza po celém světě, naše armády obrovsky přispěly k obraně celého lidstva před tímto zlem,“ zdůraznil Asad. 

Putin však poukázal na to, že v Sýrii i nadále zůstávají některá území pod kontrolou teroristů. Válka v Sýrii připravila o život na 400 tisíc lidí a zhruba 11 milionů lidí, tedy asi polovinu populace, přiměla opustit domovy. Rusko od vypuknutí konfliktu v Sýrii v roce 2011 podporuje Asadův režim, od roku 2015 se zapojilo i přímou vojenskou účastí.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat