Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Vlajky na půl žerdi a lidský řetěz. Veteráni opět obsadili pláž Omaha...

Vladimír Putin

  10:15aktualizováno  12:42
OUISTREHAM (FRANCIE) - Ve francouzské Normandii si dnes desetitisíce lidí včetně pamětníků, válečných veteránů a státníků připomínají 70. výročí vylodění spojeneckých vojáků v Evropě. Americký prezident Barack Obama řekl, že by se nikdy nemělo zapomenout na oběti, které spojenci přinesli pro přežití svobodného světa. Jeho francouzský protějšek François Hollande zase zdůraznil důležitost operace, která podle něj změnila běh historie.

Veteráni z druhé světové války Hal Baumgarter, (90), Steve Melnikoff (94), Don McCarthy (90) a Morley Piper (90) foto: ČTK

Den D, 6. červen 1944, se stal jedním z klíčových okamžiků druhé světové války a přispěl ke konečné porážce nacistického Německa.

Na normandském pobřeží se scházejí vrcholní světoví politici a další osobnosti včetně britské královny Alžběty II., německé kancléřky Angely Merkelové či ruského prezidenta Vladimira Putina. Po společném obědě na zámku v Bénouville se státníci včetně českého prezidenta Miloše Zemana či nově zvoleného ukrajinského prezidenta Petra Porošenka přesunou na vyloďovací pláž Sword, kde za účasti veteránů zhlédnou částečnou rekonstrukci událostí z roku 1944 a pronesou projevy.

Dopoledne měli někteří lídři na programu dvoustranná jednání - nejvíce se vzhledem k napjaté situaci na Ukrajině čeká na výsledky schůzky Merkelové s Putinem, která začala krátce před polednem v Deauville.

Vzpomínkové akce začaly v Normandii už ve čtvrtek a dnes po půlnoci na ně navázala vigilie ve městě Bénouville, kde v noci na 6. června 1944 přistáli v kluzácích britští výsadkáři. Dobytí tamního mostu Pegasus bylo prvním hmatatelným úspěchem spojenecké operace.

Stovky místních obyvatel, pamětníků a dalších návštěvníků se za rozbřesku shromáždily na pláží Omaha. Veteráni i současní vojáci tam přesně v 06:30 SELČ stáli v pozoru a vzdávali hold těm, kteří tu před 70 lety jako první přistáli u francouzské pevniny, uvedla agentura AP. Vlajky přitom vlály na půl žerdi a přítomní posléze vytvořili na pláži lidský řetěz.

"Oddanost svobodě bude na těchto plážích otisklá navždy"

Další oficiální program byl naplánován na dnešní dopoledne. Francouzský prezident François Hollande po 09:00 SELČ dorazil do Caen, kde uctil 20.000 civilních obětí bitvy o Normandii. "Tento den, který začal chaosem a střelbou, skončil v krvi a slzách, v slzách bolesti i v slzách radosti po oněch 24 hodinách, které změnily svět a navždycky poznamenaly Normandii," řekl v projevu prezident.

Později Hollande odjel do obce Colleville-sur-Mer, kam na palubě helikoptéry dorazil i Obama. "Americká oddanost svobodě, rovnosti a volnosti, vnitřní důstojnosti každé lidské bytosti se krví otiskla do těchto pláží a zůstane v nich na věky," řekl americký prezident v projevu na místním hřbitově, který je místem posledního odpočinku 10.000 spojeneckých vojáků. "Přijeli jsme, abychom si připomněli, proč Amerika a její spojenci tolik obětovali pro přežití svobody ve chvíli, kdy byla nejohroženější," dodal.

Britský princ Charles společně s britským premiérem Davidem Cameronem a jeho francouzským protějškem Manuelem Vallsem mezitím vzdali hold padlým vojákům v katedrále v Bayeux a na tamním hřbitově, kde je pochováno 4000 příslušníků britských jednotek.

Největší vyloďovací operace ve vojenských dějinách z 6. června 1944 znamenala začátek osvobozování západní Evropy od nacismu. V Normandii tehdy přistálo celkem přes 150.000 mužů, z nichž do večera více než 3000 zahynuly. Na zdejších plážích se do konce července vylodilo celkem 1,5 milionu vojáků. Bitva o Normandii si k tomuto datu vyžádala přes 44.000 mrtvých na straně spojenců, 54.000 mrtvých v řadách Němců a 20.000 mrtvých mezi francouzským civilním obyvatelstvem.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč