Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Vlk se nažere a koza zůstane celá.‘ Britská média vyfotila poznámky úředníka k brexitu

Před Downing Street 10 slaví příznivci odchodu Velké Británie z Evropské unie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Před Downing Street 10 slaví příznivci odchodu Velké Británie z Evropské unie. | foto: Reuters

LONDÝN Britská vláda se v úterý distancovala od poznámek ohledně strategie odchodu země z Evropské unie, které měl u sebe poradce místopředsedy vládnoucí Konzervativní strany premiérky Theresy Mayové.

Podle ručně psaných zápisků by se Británie měla při nadcházejících jednáních s EU snažit, aby „se vlk nažral a koza zůstala celá“. V dokumentu je také varování, že „nejtěžší to nepochybně bude s Francouzi“.

Premiérka Mayová slíbila, že do konce března zahájí oficiální rozhovory o vystoupení Británie z Evropské unie, které si britští voliči odhlasovali v červnovém referendu. Zatím se ale nevyjádřila k tomu, čeho se bude Londýn snažit při dvouletých rozhovorech pro Británii dosáhnout.

Britská média v úterý zveřejnila fotografie poznámek ze sešitu, který měl v ruce poradce místopředsedy konzervativců Marka Fielda, když odcházel z Downing Street z jednání týkajících se brexitu.

„Jaká je strategie? Vlk se nažere a koza zůstane celá,“ bylo mimo jiné napsáno na papíru. Tato slova odkazují podle zpravodajského serveru BBC News na pověstnou frázi britského ministra zahraničí Borise Johnsona, která vyjadřuje očekávání, že si Londýn udrží přístup na jednotný evropský trh a zároveň omezí volný pohyb osob mezi oběma stranami.

V poznámkách se podle BBC nicméně zároveň uvádí, že „je nepravděpodobné, že nám bude jednotný trh nabídnut“.

Tvrdý brexit

Jak uvedl komentátor BBC, poznámky odpovídají takzvanému tvrdému brexitu, který předpokládá odchod Británie i z jednotného trhu, uzavření dohod pro konkrétní sektory a definitivní ukončení procesu vystoupení Británie z EU během dvou let bez jakýchkoli přechodných dohod, jež by mohly zmírnit dopad změn.

„Přechodné (dohody) - silně proti nim. Musíme dovést jednání do konce,“ píše se v poznámkách. Dohoda týkající se výroby „bude poměrně nekomplikovaná“, ta ohledně služeb ale bude „složitější“, konstatuje se rovněž v textu.

Ústavní soudci, kteří rozhodli, že brexit musí nejdříve projít parlament, jsou...
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker (vpravo) se zdraví s Nigelem...

Zápisky obsahují také varování, že vyjednávání bude „nepochybně nejtěžší s Francouzi“ a že „tým vyjednávačů (EU) je velmi francouzský“. Hlavní vyjednávač Evropské komise pro brexit je Francouz Michel Barnier.

„Tyto soukromé poznámky nepatří žádnému vládnímu činiteli ani speciálnímu poradci,“ prohlásil mluvčí vlády. „Neodrážejí vládní stanovisko ve vztahu k jednáním o brexitu,“ dodal.

Ministr pro podnikání a energetiku Greg Clark řekl, že mu obsah poznámek není povědomý. „Zaujalo mě to a pobavilo, protože to neodráží žádný z rozhovorů, kterého jsem se v Downing Street účastnil,“ řekl BBC Clark. Na otázku, zda má vláda v plánu postupovat při jednání tak, „aby se vlk nažral a koza zůstala celá“, odpověděl, že „by to bylo hezké, ale (vládní) politika to není“.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!