Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Volby v západní části Německa podle prognóz vyhráli konzervativci

Volební komise v německém Halberstadtu otevírá obálky s korespondenčními hlasy. (26. září 2021) foto: AP

Nedělní volby v západoněmeckém Severním Porýní-Vestfálsku jasně vyhrála konzervativní Křesťanskodemokratická unie (CDU), kterou vede stávající premiér Hendrik Wüst. Po sečtení naprosté většiny hlasů získali konzervativci takřka 36 procent hlasů. Na druhém místě skončila s 26,7 procentem hlasů sociální demokracie (SPD), pro kterou je výsledek prohrou. Slaví rovněž Zelení.
  20:32aktualizováno  16. května 0:05

Po sečtení 120 ze 128 volebních okrsků má CDU 35,9 procenta, což je o takřka tři procentní body více než při volbách v roce 2017. Wüst doposud vládl s liberálními svobodnými demokraty (FDP), kteří ale získali 5,8 procenta, což na pokračování koalice stačit nebude. Pro FDP je výsledek zklamáním, protože před pěti lety je podpořilo 12,6 procenta voličů.

„Voliči v Severním Porýní-Vestfálsku jasně rozhodli. My, CDU Severního Porýní-Vestfálska, jsme volby jasně vyhráli!“ napsal Wüst na twitteru. Uvedl, že vítězství konzervativcům dává jasný závazek sestavit vládu a nejlidnatější německou spolkovou zemi vést.

Severní Porýní-Vestfálsko je s 18 miliony obyvatel nejlidnatější německou spolkovou zemí. Hlasovat mohlo 13 milionů lidí, což je více než pětina všech německých voličů. Hlasování, kterému se v Německu říká malé spolkové volby, tak bylo považováno za nejdůležitější v letošním roce.

Také SPD se musí smířit s neúspěchem v podobě 26,7 procenta hlasů. V roce 2017 přitom strana dostala 31,2 procenta. Thomas Kutschaty, který sociální demokraty do voleb vedl, je ale připraven vést koaliční rozhovory. Wüst mezitím oznámil, že CDU bude v Severním Porýní-Vestfálsku vyjednávat se všemi demokratickými stranami.

Rozhodující silou mohou být Zelení, kteří získali 18 procent, což je o takřka 12 procentních bodů více než v roce 2017.

Ve vládě zcela jistě neusedne protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), kterou CDU, SPD, FDP i Zelení považují za krajně pravicovou. AfD dostala 5,5 procenta hlasů, v roce 2017 to bylo 7,4 procenta.

Volební účast činila 55,5 procenta, v roce 2017 to bylo 65,2 procenta. Severní Porýní-Vestfálsko je nejlidnatějším spolkovou zemí, volit mohlo 13 milionů voličů, což je více než pětina oprávněných německých voličů.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Mohlo by vás zajímat