24. září 2012 10:13, aktualizováno  12:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Volby bez volby v Bělorusku. Opozice se do parlamentu nedostala

Alexandr Lukašenko se synem házejí hlas do urny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Lukašenko se synem házejí hlas do urny. | foto: ČTK

MINSK Do běloruského parlamentu se v nedělních volbách nedostal ani jeden představitel opozice. Podle dnešní zprávy ústřední volební komise bude v dolní komoře parlamentu pět představitelů politických stran, mezi nimi komunistické, agrární a republikánské strany práce a spravedlnosti. Komise už předem odmítla případné kritiky mezinárodních pozorovatelů na regulérnost hlasování.

Zvoleno bylo 109 ze 110 kandidátů. V jednom obvodě nezískal kandidát potřebných 50 procent hlasů a neměl alternativu. "Kandidáti politických stran zřejmě nemají takovou autoritu, jak si o sobě myslí," uvedl tajemník ústřední volební komise Nikolaj Lozovik o dolní parlamentní komoře, kde je drtivá většina prorežimních poslanců formálně nezávislá. V parlamentu nezasedá od roku 2004 žádný člen opozice.

Volby v Bělorusku

Voleb se podle volební komise zúčastnilo 74,2 procent voličů. Opozice ale považuje toto číslo za velmi nadhodnocené. "Volební komise nehorázně lže," řekl šéf běloruské křesťanské demokracie Vital Rymaševski, který loni proti Lukašenkovi neúspěšně kandidoval. Podle jeho strany se voleb zúčastnilo jen 38 procent voličů. "Téměř ve všech velkých městech jsme registrovali bojkot voleb. V mnoha okrscích byla účast výrazně nižší než požadovaných 50 procent," dodal Volby se konaly bez účasti hlavních opozičních stran - Sjednocené občanské strany a Běloruské lidové fronty, které tak protestovaly proti věznění politických oponentů, proti omezování svobody slova. Žádají také novelu volebního zákona a zákona o politických stranách. Ve volbách zůstali kandidáti opozičního hnutí "Mluv pravdu!", kteří soudí, že jejich snažení má smysl i v podmínkách tuhé státní kontroly. V parlamentu ale nebudou.

Komise kritiku odmítá

Parlament v Bělorusku má podřízenou roli, o všech významných otázkách včetně jmenování vlády rozhoduje autoritářský prezident Alexandr Lukašenko. Žádné z voleb za jeho osmnáctileté éry panování nebyly západními státy ani evropskými institucemi označeny za svobodné a demokratické.

Ústřední volební komise dnes už předem odmítla případné kritiky mezinárodních pozorovatelů na regulérnost voleb. "Pozorovatelé chápou svou roli ne jako pomoc nám, ale jako prostředek k vytváření konfliktních situací v zemi, aby potom mohli odmítnout uznat volby jako legitimní," řekla šéfka komise na tiskové konferenci.

OBSE, která vyslala na volby 330 pozorovatelů, zveřejní svůj názor na hlasování na tiskové konferenci ještě dnes. Západní Evropa a USA uvalily na Bělorusko sankce za represe, jimiž se Lukašenko od prezidentských voleb z roku 2010 pokouší udusit opozici. Několik jeho protikandidátů je ve vězení, kde se loni ocitl i jeden z hlavních běloruských disidentů Ales Bjaljackij

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz