18. září 2011 18:03, aktualizováno  20:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Volby v Berlíně vyhrála levice, uspěli i Piráti

Piráti slaví. Strana spojovaná dosud hlavně s požadavky na svobodné využívání internetu poprvé zasedne v regionálním parlamentu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Piráti slaví. Strana spojovaná dosud hlavně s požadavky na svobodné využívání internetu poprvé zasedne v regionálním parlamentu. | foto: Reuters

BERLÍN Německá metropole v neděli volila zástupce do zemského sněmu. Podle odhadů vyhrála vládnoucí SPD. Do sněmu se také poprvé dostala pirátská strana. CDU kancléřky Merkelové posílila, nejspíš ale zůstane v opozici.

Dosud vládnoucí sociální demokracie (SPD) populárního primátora Klause Wowereita byla jasným favoritem.  SPD získala podle prognózy německé veřejnoprávní televize ARD 29,5 procenta hlasů. Klaus Wowereit se tak může podle očekávání chystat na třetí funkční období v čele německé metropole, která je současně jednou ze 16 spolkových zemí. Jako nejpravděpodobnější koaliční partner SPD z voleb vyšli Zelení, kteří podle odhadů obdrželi 18 procent hlasů.

Za vítěze se může označit i pirátská strana, které ARD předpovídá zisk 8,5 procenta hlasů. To by této malé straně, spojované dosud hlavně s požadavky na svobodné využívání internetu, umožnilo poprvé zasednout v regionálním parlamentu.

Německá pirátská strana

CDU si s odhadovanými 23,5 procenty hlasů mírně polepšila, k vládě nad Berlínem jí to ale nejspíš stačit nebude. S ní se bude pravděpodobně muset rozloučit i Levice, která dosud s SPD hlavní město řídila. V dnešních volbách však obdržela podle prognózy ARD jen 11,5 procenta hlasů a s největší pravděpodobností tak se sociálními demokraty už nedá dohromady většinu v berlínském zemském sněmu.

Starosta německé metropole Klaus Wowereit

Starosta německé metropole Klaus Wowereit

Z něj úplně vypadnou vládní svobodní demokraté (FDP), kteří si podle odhadů připsali pouhá dvě procenta hlasů. Liberálům tak nevyšla sázka na euroskeptismus, s kterým se před volbami pustili proti evropskému kurzu kancléřky Merkelové, čímž vyvolali nové spory v německé vládní koalici.

Hlasování v Berlíně završilo letošní supervolební rok v Německu, kdy se konaly volby v celkem sedmi spolkových zemích. Nejlépe z nich vyšla SPD, která se pokaždé dostala do zemské vlády. Debaklem naopak skončily pro FDP, která v pěti případech dokonce zcela vypadla z regionálního parlamentu.

Analytici tak očekávají, že se ve straně znovu rozpoutá personální debata, jejíž obětí by se mohl stát neoblíbený ministr zahraničí Guido Westerwelle, který FDP ještě na počátku roku vedl.

Konečné neoficiální výsledky berlínských voleb budou známy v pondělí.

Lidovky.cz, ČTK

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?