Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusové přejmenovali Volgograd zpět na Stalingrad. Dočasně, kvůli výročí, tvrdí

Svět

  16:56
Při příležitosti 80. výročí konce bitvy o Stalingrad Rusové dočasně přejmenovali město Volgograd zpět na Stalingrad, informuje tamní zpravodajský web V1.ru. Nejedná se nicméně o změnu oficiální, nýbrž o dočasnou, která se týká pouze dopravních značek při vjezdech do města. Ceremonie ve Volgogradu se ve čtvrtek zúčastní i ruský prezident Vladimir Putin.

Podle zákona, který přijala v roce 2016 tamní duma, se město při některých státních svátcích, včetně Dne vítězství či výročí bitvy u Stalingradu, vrací ke svému sovětskému názvu, vysvětluje list The Moscow Times.

„Tento symbolický název lze oficiálně používat při hromadných akcích šestkrát do roka,“ doplňuje agentura TASS.

V centru ruského Volgogradu byly ve středu také odhaleny pomníky Stalinovi a maršálům Vasiljevskému a Žukovovi, kteří u Stalingradu zastavili nápor Němců a vyrazil do protiútoku. Při něm obklíčili a zajali německou šestou armádu i s jejím velitelem, polním maršálem Friedrichem Paulusem.

Ruský prezident Putin by měl město navštívit ve čtvrtek a zúčastnit se řady vzpomínkových akcí.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov zároveň odmítl zvěsti, že by se během návštěvy Putina mělo rozhodnout o trvalém přejmenování města na Stalingrad. „Ne, nemohu nic potvrdit,“ odpověděl Peskov v úterý médiím na otázku, zda se v Kremlu diskutovalo o možnosti přejmenování města. Takové informace se podle TASS objevovaly na sociálních sítích.

Bitva o Stalingrad, která skončila 2. února 1943, znamenala zlom na východní frontě a nacistické armádě přinesla zničující porážku. Podle historiků bylo v tehdejším Stalingradu zabito, zraněno nebo zajato 1,5 milionu německých vojáků; sovětské ztráty dosahovaly výše 1,2 milionu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat