Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Zelenskyj kritizoval Klička za slabou pomoc lidem bez proudu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil osvobozený Cherson. (14. listopadu 2022) foto: Reuters

Nezvykle ostře zkritizoval ve svém nočním projevu ukrajinský prezident svého kolegu, starostu Kyjeva, Vitalije Klička. Vadila mu nedostatečná pomoc lidem bez elektriky v ostřelováním zkoušeném hlavním městě. Podle ukrajinského prezidenta musí vedení vyvinout větší nasazení, napsala agentura Reuters. Kličko na kritiku zatím nereagoval.
  8:19

Zelenskyj ve videu, který zveřejnil v pátek večer, řekl, že ne ve všech ukrajinských městech byla reakce úřadů na problémy způsobené ruskými útoky dostatečná. Podle něj mnoho stížností přicházelo z Kyjeva a jeho okolí. „Mnoho (lidí) zůstalo bez proudu 20 nebo 30 hodin. Od radnice očekáváme kvalitní práci,“ uvedl Zelenskyj.

Ukrajinský prezident například kritizoval připravenost nouzových míst, kam se lidé postižení útoky mohou přijít ohřát či dobýt mobilní telefony. „Mírně řečeno, chce to více práce,“ řekl na adresu špiček Kyjeva. Podle něj také někteří představitelé o nouzových místech, kterých je podle úřadů v celé zemi na 4000, lhali. Zelenskyj však další podrobnosti nesdělil.

Rusko tento týden opět masivně zaútočilo na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, úplně bez proudu byla bezprostředně o útocích celá Kyjevská oblast a částečně některá města včetně Lvova a Kyjeva.

Kvůli situaci v ukrajinské energetické soustavě byla také aktivována havarijní ochrana v Rivnenské, Jihoukrajinské a Chmelnycké jaderné elektrárně. V pátek společnost Ukrenerho, která provoz ukrajinské rozvodné sítě zajišťuje.

Ukrajinský prezident uvedl, že bez elektrické energie zůstává zhruba šest milionů odběratelů, což je o polovinu méně než ve středu večer. Zhruba 600 tisíc odběratelů je bez proudu právě v hlavním městě.

Premiér Denys Šmyhal řekl, že se podařilo obnovit dodávky elektrické energie pro téměř celou kritickou infrastrukturu, a to včetně nemocnic, tepláren či vodáren a zařízení pro distribuci vody, napsal server BBC News.

Autoři: ,

Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy
Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy

Podvodníci dávno neprodávají jen předražené hrnce. Nyní na to jdou ještě rafinovaněji a nachytat mohou kohokoliv z nás. Upozorňuje na ně unikátní...

Mohlo by vás zajímat