Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vražda, nebo sebevražda? U těla Berezovského ležela šála

Svět

  17:38
LONDÝN - Na londýnské soudní patologii začala pitva těla ruského miliardáře Borise Berezovského, který za nevyjasněných okolností zemřel v sobotu nedaleko Londýna ve věku 67 let. S napětím očekávané výsledky pitvy by měly být známy pozdě večer nebo v úterý.

Boris Berezovskij foto: Reuters

V Rusku se mezitím rozproudila debata o pozůstalosti miliardáře, který byl před lety nejbohatším Rusem, ale jehož jmění se vinou prohraných soudních sporů a finanční krize údajně povážlivě ztenčilo. Podle některých informací Berezovskij v posledních měsících svého života rozprodával své umělecké sbírky a k prodeji nabízel i nemovitosti a drahá auta.

Berezovskij, který patřil k nejhlasitějším kritikům Kremlu, byl v Rusku v nepřítomnosti odsouzen ve dvou procesech k šesti a 13 letům vězení a propadnutí majetku. Ruská generální prokuratura dala najevo, že bude usilovat o převedení všech nebožtíkových aktiv do Ruska. Případné dluhy mají uhradit dědicové.

Ppplašná zpráva
O napětí, které v Rusku vyvolala smrt Berezovského, svědčí i poplašná zpráva ruské agentury RBK. Rozšířila informaci, že americká FBI zadržela miliardáře a Berezovského obchodního soka Romana Abramoviče, který se vydal do USA jednat se svými obchodními partnery.

Abramovič, který žije v Británii, loni v srpnu na Berezovském vysoudil kolem pěti miliard dolarů (100 miliard Kč) ve sporu o vlastnictví ruské ropné společnosti Sibněfť. Výsledek soudní pře moskevská média označují za jednu z možných příčin Berezovského domnělé sebevraždy. Zpráva o údajném zatčení Abramoviče okamžitě vyvolala dalekosáhlé spekulace o možné souvislosti se smrtí Berezovského.

Informaci agentury RBK obratem popřela jak FBI, tak i Abramovičův tiskový mluvčí. Na londýnské burze nicméně mezitím stačila klesnout hodnota akcií Abramovičovy společnosti Nornikel o dvě a Evraz dokonce o pět procent.

Záhadná Berezovského smrt je dnes v centru pozornosti ruských i britských médií. Oligarchovi přátelé hovoří o třech možných verzích: infarktu, sebevraždě i vraždě, třebaže britská policie podle detektiva Kevina Browna nenalezla důvody, aby z úmrtí podezírala nějakou "třetí stranu".

"Boris se udusil. Buď to udělal sám, anebo s něčí pomocí. Ale nevěřím, že to byla sebevražda," řekl listu The Guardian oligarchův přítel Nikolaj Gluškov, který se od Berezovského bývalé manželky dozvěděl, že u těla zesnulého ležela hedvábná šála.

Jiní Berezovského přátelé však hypotézu o vraždě odmítají. "Mohl utrpět mrtvici, infarkt a je i naprosto možné, že spáchal sebevraždu," řekl listu The Telegraph další oligarchův kamarád Jurij Dubov. Ale Berezovskij podle listu Daily Telegraph nezanechal dopis na rozloučenou, jak to obvykle sebevrazi dělávají.

Žádal Putina o odpuštění
Ruská média pozornost upírají spíše k oligarchově "pokání" v dopise prezidentovi Vladimiru Putinovi, v němž nepřítel Kremlu prý prosil o odpuštění a svolení vrátit se do vlasti.

"Hrozně se mu chtělo vrátit se do Ruska, byl k tomu ochoten za jakýchkoliv podmínek," řekl předák ruských nacionalistů Vladimir Žirinovskij, který se s Berezovským sešel počátkem ledna. Oligarcha prý sliboval, že "udělá vše, co mu Moskva a Kreml nařídí", tedy i to, že uzavře aféru s otrávením svého spolupracovníka, zběhlého ruského agenta Alexandra Litviněnka. Ale současně Berezovskij pochyboval, že mu bude odpuštěno (Putinovi psal už k jeho říjnovým narozeninám), a zdálo se, že je ve velice skleslé náladě.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!