Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Všichni se bojí Murdocha, kultura strachu je smrtící, řekl australský expremiér na adresu mediálního magnáta

Média

  10:55
Canberra/Praha - Bývalý australský premiér Kevin Rudd prohlásil, že zdejší politici se bojí mediálního magnáta Ruperta Murdocha. Výjimkou prý nebyl ani on sám, když byl v nejvyšší funkci země. Strach z něj opadl až tehdy, když z vysoké politiky odešel. Rudd v projevu v budově parlamentu v hlavním městě Canbeře uvedl, že „Murdochův dav“ si hledá „vyhovující politiky“. Politici se dle premiérových slov obávají, že budou čelit „systematické kampani“.

Mediální magnát Rupert Murdoch se zasnoubil s bývalou manželkou Micka Jaggera foto: Reuters

Australané vnímají mediálního magnáta Murdocha za ohrožení demokracie. Petice proti němu připomínala hackerský útok

Premiér pronesl svá slova citovaná britským serverem The Guardian během senátního slyšení, které se dle názvu zabývá rozmanitostí médií v Austrálii. Kontinent má jeden z nejvíce koncentrovaných mediálních trhů na světě, přičemž společnost News Corporation ovládaná Rupertem Murdochem vlastní více než dvě třetiny všech zdejších zpravodajských domů. Rudd prohlásil, že kultura strachu vycházející z Murdochova mediálního monopolu je „prostě smrtící, špatná pro jakoukoli demokracii“.

Běsnící Trump volal majiteli Fox News Murdochovi, aby vzal zpět informaci o republikánské ztrátě Arizony. Ten odmítl

Rupert Murdoch je největším mediálním magnátem na světě. Jeho média čelí kritice za to, že jsou spoluzodpovědná za nárůst populistické politiky a podrývání demokratických vlád všude po světě. Například ve Spojených státech Murdochova média Fox News a New York Post dlouhodobě podporovala prezidenta Donalda Trumpa, než se s ním bouřlivě rozešla během volební noci.

Rupert Murdoch

  • Americký mediální magnát a miliardář australského původu
  • První novinové vydavatelství koupil v roce 1954
  • Nyní vlastní společnosti 20th Century Fox a News Corporation
  • Ty ovládají (namátkou): 9 televizních sítí, 40 stanic,100 kanálů, 40 knižních vydavatelství a 175 novinových periodik
  • Ovládá tak největší mediální síť vlastněnou jedním člověkem na světě
  • Je proto také považován za jednoho z nejvlivnějších lidí na světě

Zdroj: wikipedia.org

„Všichni se bojí Murdocha. Opravdu. V celé zemi existuje kultura strachu,“ uvedl během slyšení bývalý premiér za Labouristickou stranu Rudd, který se v posledních letech stal otevřeným kritikem dominantní role Murdochových médií. Jiný názor zastávají představitelé společnosti News Corporation, kteří se jednání také zúčastnili. 

Demokracie je chaotická, jedná se o nikdy nekončící proces a spoléhá se na robustní výměnu zpráv, názorů a různých pohledů na věc,“ uvedl v pátek výkonný předseda Michael Miller dle australského serveru televize ABC news. Odmítl nařčení z vytváření a shazování premiérů, „rasismus jako obchodní model“ a vedení mediálních atentátů na konkrétní jedince.

Další předvolaný, výkonný ředitel korporátních záležitostí, směřování a řízení společnosti News Corp, Campbell Reid uvedl: „Není to atentát na někoho, když se jen snažíme podrobně zkoumat jednání lidí aktivních ve veřejném životě.“ Miller dodal: „Klademe těžké otázky.“

Facebook zablokoval v Austrálii zpravodajský obsah. Mediálním domům rapidně klesá návštěvnost

Rudd sdělil, že stále bude požadovat ustavení nejvyšší komise pro vyšetřování mediálních aktivit magnáta Ruperta Murdocha a nejen to. Komise by se prý měla také dle bývalého premiéra zabývat monopolním postavením společností Google a Facebook. Provozovatel sociální sítě Facebook přitom v noci na čtvrtek uživatelům a mediálním firmám v Austrálii zablokoval sdílení a prohlížení zpravodajského obsahu.

Autor:

Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?
Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?

Vybrali jsme tři miminka z naší redakce, aby vyzkoušela některé produkty z řady Baby Leaves oblíbené značky ATTITUDE. Byla s testováním spokojená?...