30. dubna 2016 8:58, aktualizováno  9:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vstup zakázán. Čína odmítla americké letadlové lodi navštívit Hongkong

Pohled na dráhu letadlové lodi a stíhačky. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na dráhu letadlové lodi a stíhačky. Ilustrační foto | foto: Ondřej Stratilík MAFRA

WASHINGTON Čína v minulých dnech odmítla povolit americké letadlové lodi s doprovodnými plavidly zakotvit v Hongkongu, informovalo v pátek americké ministerstvo obrany. Důvodem může být podle agentury AP napětí mezi oběma zeměmi v souvislosti se situací v Jihočínském moři. Peking si dělá nároky na kontrolu ostrovů, které tam leží, ale USA a okolní státy v oblasti to neuznávají.

Čínské úřady zakázaly vplout do Hongkongu lodi John C. Stennis, která nedávno Jihočínským mořem proplula. Washington tím chtěl ukázat, že oblast je nadále volně průjezdná. Peking to označil za provokaci.

Podle mluvčí amerického ministerstva zahraničí Gabrielle Priceové válečná plavidla USA Hongkong pravidelně navštěvují. Vyjádřila naději, že to tak bude pokračovat i nadále. Upozornila, že v Hongkongu nyní kotví vojenská loď Blue Ridge.

Jde o první odmítnutí přijetí lodi ze strany Číny od srpna 2014, uvedla agentura AFP.

Čína si pro sebe nárokuje téměř celé Jihočínské moře, které pravděpodobně ukrývá obrovské zásoby ropy a zemního plynu. Své územní nároky v některých částech moře však uplatňují také Brunej, Malajsie, Filipíny, Tchaj-wan a Vietnam.

Čína uměle rozšiřuje ostrůvky a útesy v Jihočínském moři, buduje na nich majáky, přistávací dráhy pro letadla a další zařízení, údajně pro civilní účely.

ČTK