Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vůdce Talibanu varoval před únosy s cílem získat výkupné

Afghánistán

  8:25
ISLÁMÁBÁD - Vůdce afghánského fundamentalistického hnutí Taliban mulla Muhammad Umar nedávno vyzval své spolubojovníky, aby zanechali únosů s cílem získat výkupné. Podobná praxe podle něj poškozuje dobré jméno hnutí. Oznámil to pákistánský list Nation. Pokud místní vůdci Talibanu pokynu neposlechnou, bude podle Umara následovat trest.

Taliban. foto: Reuters

Cílem Talibanu je "bojovat s ďáblem za slávu Alláha a koránu", uvedl mulla Umar v poselství. Přesto podle něj přicházejí důvěryhodné zprávy, že někteří z velitelů jsou údajně zapleteni do únosů, jejichž cílem je získat výkupné. "Takové lidi, kteří mezi námi působí, musíme najít a zničit," citoval Nation šéfa Talibanu. List dodal, že jde o vůbec první případ, kdy Umar připustil existenci polních velitelů zapletených do únosů lidí.

Informace o únosech civilistů s cílem získat výkupné přicházejí zejména z obtížně dostupné oblasti afghánsko-pákistánského pohraničí. V polovině března nedaleko hranic v pákistánské provincii Balúčistán neznámí ozbrojenci unesli dvě české turistky, o jejichž osudu zatím nejsou žádné informace.

Vyhledávání únosců

"Musíme pochopit, že všichni, kdo jsou zapojeni do těchto odporných zločinů, vrhají špatné světlo na celou naši organizaci. Musíme takové lidi vyhledat," vzkázal Umar polním velitelům ve zvukovém poselství. Podle listu bylo adresováno hlavním vůdcům Talibanu včetně mocných polních velitelů Háfize Gula Bahadura, Hakimulláha Mahsúda a dalších. Umar je varoval, že pokud nebudou přísně dodržovat jeho pokyny, musejí počítat s následky.

Muhammad Umar

Umar žije na neznámém místě v afghánsko-pákistánském pohraničí. Přestože je považován za vůdce afghánského Talibanu, jeho autoritu uznává i pákistánská odnož hnutí. Za vrchního velitele je považován na obou stranách hranic, i když bojové aktivity v kmenových regionech na pákistánském území kontroluje Mahsúd.

Podle pákistánského listu někteří polní vůdci Talibanu spolupracují s pohlaváry zločineckých gangů a prostřednictvím únosů, žhářství a krádeží automobilů se snaží přijít k penězům. Podle informovaných zdrojů, na které se Nation odvolává, tato skutečnost Umara pohoršuje. Ve svém poselství uvedl, že dostává velké množství stížností na chování polních velitelů, z nichž někteří údajně využívají i služeb najatých zabijáků.

Unesené Češky Hana a Antonie

Dvě české turistky unesla v březnu skupina neznámých ozbrojenců. K činu se zatím veřejně nikdo nepřihlásil a únosci podle známých informací nikoho nekontaktovali. Zhruba pětadvacetileté ženy přijely do Pákistánu ze sousedního Íránu a mířily do Indie. Není jasné, zda se nacházejí na pákistánském území, nebo je únosci odvlekli do Afghánistánu.

O únosu Češek v Balúčistánu:

O jejich osvobození usiluje česká diplomacie, do případu se zapojil i prezident Miloš Zeman. V březnu navštívila Pákistán zvláštní mise českého ministerstva zahraničí, která podle náměstka ministra Vladimíra Galušky "splnila účel".

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!