Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Vůdce Islámského státu Hasan Hášimí Kurajší je po smrti, oznámil mluvčí

ilustrační snímek foto: Reuters

Vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Hasan Hášimí Kurajší byl zabit. Oznámil to mluvčí islamistů v audiovzkazu na Telegramu. Kurajší, který stál v čele skupiny od března, podle něj zahynul „v boji proti nepřátelům“. Jeho nástupcem se stal abú Husajn Husajní Kurajší, citovala mluvčího agentura Reuters.
  17:12aktualizováno  20:51

„Zemřel v boji proti nepřátelům boha, a předtím, než sám zahynul na bitevním poli, některé z nich zabil,“ uvedl mluvčí teroristické organizace abú Hasan Muhádžir.

Hasan Hášimí Kurajší se stal lídrem islamistů na jaře poté, co začátkem února při operaci speciálních jednotek USA v severozápadní Sýrii zemřel předchozí vůdce IS abú Ibráhím Hášimí Kurajší.

Žádné bližší podrobnosti o zabitém vůdci IS nejsou známy, spekulace panují i ohledně toho, jaké bylo jeho pravé jméno. Podle některých zdrojů šlo o iráckého občana jménem Hadži Zaíd. Jiné irácké bezpečnostní zdroje naopak tvrdí, že jeho pravé jméno bylo Džuma Avad Badrí a byl to starší bratr prvního „chalífy“ Islámského státu abú Bakra Bagdádího.

Bílý dům informace o úmrtí vůdce islamistů uvítal. Jak uvedl v první reakci mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby, stále zjišťují bližší podrobnosti. „Vítáme ale oznámení, že další vůdce ISIS již není mezi námi,“ dodal Kirby. ISIS je zkratkou pro Islámský stát v Iráku a Sýrii.

Podle agentury AP zabitý vůdce i jeho předchůdce nejspíš nebyli příbuzní, i když se oba jmenovali Kurajší. Nebylo to totiž jejich pravé jméno, ale jméno odvozené od kmene Kurajš, ze kterého pochází prorok Mohamed.

Radikálové z Islámského státu začali v roce 2014 zabírat rozsáhlé oblasti v Iráku a Sýrii a na dobytých územích násilím prosazovali svůj přísný výklad islámského práva šaría. V jisté době ovládali skoro polovinu Sýrie a asi třetinu Iráku. K jejich rozmachu přispěla občanská válka v Sýrii.

V Iráku byl IS územně poražen v roce 2017, v Sýrii v březnu 2019. V obou zemích ale stále má menší buňky, které nadále páchají útoky. Odnože IS působí i v dalších státech, atentáty provádí například v Afghánistánu či v některých afrických zemích.

Předchůdce Ibrahíma zahynul při operaci speciálních jednotek USA v severozápadní Sýrii v noci ze 2. na 3. února. Akce se uskutečnila na přímý rozkaz Bidena, podle kterého Kurajší odpálil během operace bombu, čímž zabil sebe a členy své rodiny.

Americká armáda později uvedla, že si není jistá tím, zda bombu, která explodovala ve vyšším patře domu, aktivoval sám Kurajší. Jisté ale je, že ji odpálil někdo v domě v patře, kde vůdce IS žil s rodinou. Při operaci podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) zahynulo 13 lidí. Není jasné, kolik členů Kurajšího rodiny bylo mezi nimi.

Identitu zabitého vůdce IS podle tehdejšího prohlášení Pentagonu potvrdila kontrola otisků prstů a DNA. Pětačtyřicetiletý Ibrahím Kurajší vedl IS od roku 2019, kdy byl zabit při podobné americké operaci jeho předchůdce abú Bakr Bagdádí. Takzvaný Islámský stát od roku 2014 obsazoval sever Iráku a Sýrie. V Iráku byl definitivně poražen v prosinci 2017, v Sýrii utrpěl konečnou porážku v březnu 2019.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat