12. ledna 2016 14:06, aktualizováno  18:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Výbuch jak z filmu, těla u mešity a křik zraněné ženy, líčí svědek teror v Istanbulu

Povinností forenzních pracovníků je natočit místo zásahu a přidat k němu i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Povinností forenzních pracovníků je natočit místo zásahu a přidat k němu i... | foto: Reuters

ISTANBUL Zatímco vyšetřovatelé splétají nitky v pozadí smrtícího teroristického útoku v centru Istanbulu, jehož pachatel má na svědomí nejméně deset lidských životů, v médiích se začínají objevovat svědectví lidí z místa. „Byl to jeden velký výbuch, obrovská rána... Znělo to jako něco, co uslyšíte jen ve filmu,“ popsal například mladý turista z Izraele.

28letý zdravotník Madžd Egbareja z Izraele trávil v Istanbulu dovolenou se svou rodinou. V úterý dopoledne se modlil ve slavné Modré mešitě, z kontemplace ho však vyrušila ohlušující rána a otřesy země.

„Byl to jeden velký výbuch, obrovská rána... Znělo to jako něco, co uslyšíte jen ve filmu,“ popsal mladík zpravodaji stanice NBC.

Vzápětí zaslechl ženský výkřik. Spěchal proto k bráně mešity. Když vyhlédl ven, spatřil venku „tři nebo čtyři těla“ a přibližně 50 metrů opodál i křičící ženu, jednu z obětí útoku.

Policejní experti zkoumají následky atentátu.
Forenzní experti se snaží zrekonstruovat detailní průběh atentátu.

Pro Turka Erdema Koroglua bylo úterý naopak běžným pracovním dnem - dokud ve své kanceláři nedaleko náměstí neuslyšel mohutný zvuk exploze. Vzápětí uviděl na ulici několik ležících lidí. „Bylo těžké určit, kdo žije a kdo je mrtvý,“ popsal pro televizi NTV. „Budovy se silou exploze chvěly.“

„Výbuch byl hrozně hlasitý, celí jsme se třásli,“ potvrzuje prodavačka z blízkého starožitnictví. „Vyběhli jsme ven a spatřili části (rozervaných) těl,“ popsala pod podmínkou anonymity agentuře Reuters.

„Byl to sebevražedný atentátník, ano. Vládl tam chaos, všichni tam jen pobíhali. Policisté netušili, že něco takového přijde. Byli smutní, ale zároveň se místo pokoušeli evakuovat, protože podle nich hrozilo, že exploduje další bomba. Náměstí úplně vyprázdnili,“ vylíčil další z očitých svědků Murat Manax zpravodaji listu The Guardian.

Teror v srdci Istanbulu

Výbuch, který v úterý otřásl historickým srdcem Istanbulu, byl podle tureckých médií slyšet i v sousedních čtvrtích. Turečtí vyšetřovatelé atentátníka identifikovali jako Nabíla Fadlího, narozeného v Saúdské Arábii, oznámil pozdě odpoledne premiér Davutoglu. Atentátník na turecké území vstoupil ze sousední Sýrie a byl napojený na teroristické hnutí Islámský stát, tvrdí nyní Ankara.

Korigovala tím původní prohlášení vicepremiéra Numana Kurtulmuşe, který na mimořádné tiskové konferenci sdělil, že zabíjel člověk narozený v Sýrii v roce 1988. Turecké úřady už předtím naznačily, že za teroristickým útokem mohou stát sunnitští extremisté.

VÍCE ZDE:

Podle nejnovější bilance připravil útok o život deset lidí a dalších čtrnáct zranil. Není přitom dosud jasné, zda bilance obětí zahrnuje i samotného atentátníka.

Všichni mrtví cizinci, z toho většinu tvoří němečtí občané, uvedl v úterý odpoledne turecký premiér Ahmet Davutoglu. Podle německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera z Německa pochází osm z deseti obětí. Zahynuli také dva Jihokorejci, uvedla v podvečer turecká média.

Zatím nejsou žádné informace o tom, že by mezi nimi byli také Češi, uvedlo české ministerstvo zahraničí s odvoláním na český generální konzulát. V Istanbulu je nyní přibližně 200 občanů České republiky, uvedla Asociace cestovních kanceláří ČR.

Premiér Bohuslav Sobotka úterní útok důrazně odsoudil. „Tento nelidský a zbabělý čin je projevem terorismu v jeho nejsurovější podobě,“ uvedl premiér v prohlášení k atentátu, při němž zahynulo deset lidí, převážně Němců. „Dnešní tragická událost nás utvrzuje v nutnosti zvýšit úsilí ve společném mezinárodním boji proti všem projevům globálního terorismu,“ prohlásil Sobotka a vyjádřil soustrast rodinám a blízkým obětí.

K výbuchu došlo v centru Istanbulu na náměstí Sultanahmet

K výbuchu došlo v centru Istanbulu na náměstí Sultanahmet

mslMagdalena Slezáková

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍK - TISKOVÁ ŘEŠENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 40 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz