Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Výbuch u čínské ambasády v Biškeku si vyžádal jednu oběť

Svět

  7:25
BIŠKEK - Sebevražedný atentátník zaútočil v úterý na čínské velvyslanectví v kyrgyzské metropoli Biškeku. Při útoku zahynul pouze útočník, uvedla s odvoláním na místní úřady agentura AFP. Tři další lidé utrpěli zranění.

Vyšetřování u čínské ambasády v kyrgyzském Biškeku foto: Vladimir PirogovReuters

Automobil vybuchl, když s ním řidič kolem 10. hodiny místního času najel do brány ambasády. Čína incident odsoudila jako „vážný teroristický útok“ a ujistila o odhodlání „rozhodně bojovat proti všem formám terorismu“.

„Zahynul jen sebevražedný atentátník, dva členové ostrahy byli zraněni,“ uvedl kyrgyzský vicepremiér Ženiš Razakov. Lehké zranění utrpěla podle agentury AFP ještě třetí osoba. Všichni zranění jsou Kyrgyzové, újmu neutrpěl nikdo z čínských diplomatů. Státní tisková agentura Nová Čína se zmínila o pěti zraněných: dvou strážcích a třech kyrgyzských zaměstnancích velvyslanectví.

Diplomat ze severokorejské ambasády v Londýně zběhl do jiné země

Prezident Almazbek Atambajev nařídil vládě posílit protiteroristická opatření v hlavním městě i regionech.

Detonace byla podle svědků natolik silná, že byla slyšet prakticky ve všech čtvrtích Biškeku. Budova velvyslanectví i domy v jejím okolí utrpěly značné škody. Kusy útočníkova automobilu značky Mitsubishi výbuch rozmetal do vzdálenosti 200 až 300 metrů.

„Čína je hluboce otřesená tímto násilným a extremistickým činem,“ uvedla mluvčí čínského ministerstva zahraničí podle agentury Reuters. Dodala, že Čína vyzývá kyrgyzské úřady k rychlému vyšetření případu a odhalení reálného pozadí útoku, ke kterému se podle mluvčí dosud nikdo nepřihlásil.

Vyšetřování v Biškeku u čínské ambasády, kde zaútočil sebevražedný atentátník.
Strážník dohlíží na kolemjdoucí u čínské ambasády v Biškeku.

Totožnost sebevražedného atentátníka se podle místních médií ještě nepodařilo stanovit.

Zaměstnanci zastupitelského úřadu byli po incidentu evakuováni a oblast kolem čínské ambasády policie izolovala. Kyrgyzstán je chudá, převážně muslimská země s šesti miliony obyvatel. Nezřídka jsou tam zadržováni islamisté podezřelí ze spojení s radikální organizací Islámský stát (IS), která získává nové bojovníky i ve středoasijských republikách. V oblasti působí i militantní protičínská ujgurská skupina. V roce 2014 kyrgyzská pohraniční stráž zabila 11 domnělých členů této organizace, kteří ilegálně překročili čínsko-kyrgyzskou hranici.

V roce 1998 Kyrgyzstán jako první z někdejších středoasijských sovětských republik vstoupil do Světové obchodní organizace (WTO), čímž se stal i regionálním centrem obchodu s Čínou.

Autor:

Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži
Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži

Stále více žen vyhledává plastickou chirurgii genitálu. Podle renomovaného plastického chirurga Svatopluka Svobody se pro ni pacientky rozhodují...