9. února 2017 11:51, aktualizováno  15:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Při výbuchu v jaderné elektrárně ve Francii se přiotrávilo pět lidí. Radiace neunikla

Francouzská jaderná elektrárna ve Flamanville. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzská jaderná elektrárna ve Flamanville. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Z jaderné elektrárny na západě Francie je ve čtvrtek hlášen výbuch. Po explozi se přiotrávilo pět lidí, jaderný materiál ale neunikl. Elektrárna je na pobřeží u města Flamanville, kam ihned zamířily záchranné jednotky z několika míst.

Úřady departementu Manche Jacques Witkowski oznámil, že v elektrárně vybuchl větrák. „Nebyl v jaderné zóně a vše už skončilo. Záchranáři odjíždějí,“ řekl v 11:00 Witkowski. Výbuch se ozval kolem desáté hodiny. „Je to technická, nikoli jaderná nehoda. Nebyla vážná,“ dodal Witkowski.

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.

Podle hasičů se exploze i následný požár týkaly centra elektrárny, které je mimo jadernou zónu.

„Je to z technického hlediska významný incident, ale nejde o jadernou nehodu, protože exploze byla mimo jadernou zónu,“ řekl také představitel místní prefektury Olivier Marmion. „Pět osob se lehce přiotrávilo, ale nejsou vyloženě zranění,“ dodal Marmion.

Státem podporovaná společnost EDF, která elektrárnu provozuje zatím zprávu kvůli nedostatku informací nechtěla podrobně komentovat. Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost ASN na dotazy agentury Reuters reagoval stejně.

09.února 2017 v 11:31, příspěvek archivován: 09.února 2017 v 11:54

BREAKING: Explosion reported at Flamanville Nuclear Power Plant in France, injuries feared https://t.co/avBwPjJ8Fi https://t.co/g3D1AcWDNN

Ve Flamanville, které leží asi 300 kilometrů západně od hlavního města Paříže, od osmdesátých let stojí dva tlakové reaktory. V současnosti tam EDF buduje třetí. Podle komentáře mluvčí společnosti však exploze není hlášena ze staveniště. Marmion potvrdil, že jeden z původních dvou reaktorů byl po explozi odstaven.

Nehoda postihla před třemi lety i nejstarší francouzskou jadernou elektrárnu ve Fessenheimu. Dva její jaderné reaktory byly tehdy dočasně odstaveny z provozu. První poté, co byla zjištěna netěsnost v potrubním přívodu vody, druhý pár dní nato, když se náhodně uzavřel ventil, který kontroluje přívod páry do generátoru turbíny, což způsobilo automatické zastavení provozu.

Německé ministerstvo životního prostředí Francii loni vyzvalo, aby elektrárnu ve Fessenheimu uzavřela. Německý deník Süddeutsche Zeitung k tomu napsal, že nehoda v elektrárně byla vážnější, než se uvádělo. Francie plánuje uzavření této elektrárny po roce 2018.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz