28. září 2017 12:55, aktualizováno  16:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vyděrač hrozí v Německu otrávením potravin. Jedovaté látky se objevily v dětské výživě

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Reuters

BERLÍN Neznámý vyděrač hrozí otrávením potravin v německých obchodech, pokud nedostane miliony eur. Ve vícero obchodech v jihoněmeckém Friedrichshafenu se už minulý týden několik otrávených produktů s dětskou výživou našlo. Policie, která po pachateli pátrá, to ve středu uvedla na tiskové konferenci v jihoněmecké Kostnici a vyzvala veřejnost ke zvýšené opatrnosti.

 Server listu Bild uvedl, že výhrůžka přišla už v sobotu 16. září celé řadě firem, které prodávají i potraviny, včetně společností Aldi, Lidl, Rossmann či DM. Policie to zatím nepotvrdila, na tiskové konferenci uvedla, že se k názvům firem vyjadřovat nebude. Vyděrač podle Bildu požaduje deset milionů eur (261 milionů Kč).

Policie nicméně informovala o záznamu z bezpečnostních kamer v jednom z obchodů, který podle ní nejspíš ukazuje podezřelého. Muži, který pohrozil otravou 20 druhů potravin v obchodech po celém Německu i v zahraničí, je podle policie kolem 50 let, je sportovní postavy a středního vzrůstu.

Na případu nyní pracuje zvláštní vyšetřovací tým s označením Apfel (jablko), který má 220 členů. Po vyděrači se rozjelo pátrání i v zahraničí. Zatím je do něj zapojena především policie ve Švýcarsku a Rakousku, tedy dvojici zemí, které leží nedaleko Friedrichshafenu.

Policie německé občany vyzvala, aby při nákupu potravin kontrolovali, jestli s nimi nebylo manipulováno. Dosud otrávené produkty se jí podařilo odhalit i díky tomu, že na ně vyděrač sám upozornil.

V zajištěné dětské výživě odborníci zjistili etylenglykol, v průmyslu známý jako fridex, který se přidává například do nemrznoucích chladicích kapalin pro auta. Jde o jedovatou tekutinu sladké chuti, bez barvy a zápachu, která může být už v malých dávkách zdraví nebezpečná. Při požití se příznaky otravy projevují nejprve zvracením, nakonec mohou selhat ledviny.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz