Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Virus se v těle nereaktivuje, potvrdili vědci. Vyléčení podle nich nejsou hrozbou, Korea proto mění strategii

Jihokorejští vojáci v ochranných oblecích dezinfikují vlakovou stanici ve... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jihokorejští vojáci v ochranných oblecích dezinfikují vlakovou stanici ve... | foto: Reuters

SOUL Nový výzkum z Jižní Koreje prokázal, že pacienti vyléčení z koronaviru, kteří však i po původním negativním testu byli po několika týdnech od uzdravení opět testováni pozitivně, v tu chvíli již pravděpodobně nejsou přenašečem nákazy. Má jít jen o neinfekční či mrtvé části viru.

Jihokorejská studie je významná pro strategii měst i států při rozvolňování opatření zavedených kvůli pandemii viru covid-19, neboť výzkum dokazuje, že tito pacienti už nejsou rizikem pro další přenášení viru. Informaci přinesl zpravodajský web Bloomberg.

Vědci z jihokorejského Centra pro kontrolu nemocí a prevenci testovali 285 pacientů, kteří byli prohlášeni za vyléčené na základě negativního testu, ale po několika týdnech u nich test opět virus prokázal. Jedná se o takzvané znovu-pozitivní pacienty, kteří ale již virus dále nepřenášeli.

Vzorky viru odebrané od těchto pacientů zároveň nebylo možné v laboratorní kultuře vypěstovat, což poukazuje na to, že tito pacienti v sobě nosí již neinfekční či mrtvé části viru. Tomu odpovídá i výzkum z minulého měsíce, který prokázal, že tzv. PCR testy (výtěry z nosohltanu) nedokážou rozpoznat, zda jsou částice viru stále aktivní, nebo již mrtvé, proto byli pozitivně testováni právě i tito znovu-pozitivní pacienti, kteří již virus dále přenášet nemohou.

Negativní test není třeba

Podle studie proto nejsou již vyléčení pacienti další hrozbou pro své okolí a virus dále nešíří, což se jeví jako zásadní informace při rozvolňování opatření v zemích, které jsou virem těžce postižené.

Výzkum znamená strategickou změnu i pro samotnou Jižní Koreu – na základě nových zjištění již nadále nebude pacienty vyléčené z nemoci covid-19 považovat za infekční. Podle jihokorejských autorit tak padá povinnost negativního testu na koronavirus u vyléčeného pacienta, který se chce vrátit do školy či zaměstnání. Stačí, když dotyčný pacient dodrží stanovenou karanténu a z nemoci se plně vyléčí.

Někteří pacienti s koronavirem byli testováni pozitivně dokonce až 82 dní poté, co se u nich virus prokázal. Většina z těchto případů má však v krevních testech přítomné protilátky na virus covid-19, jedná se tedy o stejný případ.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...