Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 28 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Letadlo, pak neruská raketa a nakonec jiné místo odpalu Buku. Jak Moskva vysvětlovala MH17

Rekonstrukce sestřeleného letadla před tiskovou konferencí o výsledcích... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rekonstrukce sestřeleného letadla před tiskovou konferencí o výsledcích... | foto: Reuters

MOSKVA Nizozemský tým zveřejnil tento týden příčiny tragédie malajsijského letadla MH17 na východní Ukrajině. Zpráva ukázala, kdo na letadlo vystřelil a zabil tak všech 298 lidí na palubě. Vyšetřování však připomíná spíše partii mezi Nizozemskem a Ruskem. Server BBC sestavil kompletní příběh vývoje šetření této katastrofy.

Ruské úřady si okamžitě začaly stěžovat na to, že šetření bylo zaujaté a snažily se Moskvu očistit. Zpráva však ukazuje i na měsíce neshod, kdy se Rusové a nizozemští vyšetřovatelé vzájemně obviňovali.

Podle pravidel vyšetřování mezinárodních nehod nemá Nizozemská bezpečnostní rada (NBR) právo udělovat vinu. I přesto však předseda rady Tjibbe Joustra po zveřejnění výsledku vyšetřování řekl, že proruští rebelové ovládají území, ze kterého byla vyslána osudná střela.

Měsíce ruští experti zpochybňovali nálezy NBR a jejich argumenty se neustále měnily. Vše to připomínalo vypjatou šachovou partii, jedna strana čekala na tah druhé, pak ho analyzovala a snažila se ho zasáhnout protiargumentem.

Ukrajinská vláda a několik západních úředníků oznámili, že střela byla na území rebelů transportována z Ruska. Nizozemští vyšetřovatelé zveřejnili fotky odpalovacího zařízení, které se pohybovalo po území ovládaném rebely.

Tjibbe Joustra, šéf Dutch Safety Board, prezentuje výsledky vyšetřování...
Místo zřícení malajsijského letadla na satelitních snímcích.

Několik dní po tragédii ruské ministerstvo obrany prohlásilo, že Boeing 777 byl sestřelen bojovým letounem. Podle něj ruský radar zaznamenal ukrajinskou stíhačku ve vzdálenosti 3 až 5 kilometrů od letadla.

V červenci 2015 ruská vyšetřovací komise zopakovala tvrzení s tím, že „střela nepocházela z Ruska“. Tato verze byla hojně představována v ruské státní televizi. Jeden kanál dokonce přišel s experimentem, při kterém stíhačka střílela na staré letadlo.

Potom se však příběh otočil a ruská firma Almaz-Antey vyrábějící střely zasáhla jiné letadlo, aby dokázala, že let MH17 byl zasažen střelou země-vzduch BUK.

Dalším ruským tahem byly výroky Moskvy, že letadlo sundala raketa vystřelená z území ovládaného ukrajinskou vládou. Ačkoli vzala na vědomí, že šlo o střelu vyrobenou Almaz-Anteyem.

Při přípravě zprávy se nizozemští specialisté několikrát setkali s ruskými specialisty. Ti analyzovali a zpochybňovali informace, které jim při posledním společném jednání předali Nizozemci. Ruský tým dal dohromady tři hlavní argumenty.

  • Místo výbuchu střely bylo blíže letadlu, než tvrdila NBR.
  • MH17 muselo být sestřeleno jiným, starším typem střely BUK.
  • Střela BUK byla vyslána z jiného místa.

Pak přišel čas, aby zareagovali Nizozemci. Za prvé NBR říká, že Rusové se spoléhali na nevhodné metody zjišťování přesného místa výbuchu. Vyšetřovací tým použil provazovou metodu, aby zjistil trajektorii částí střely, které letadlo zasáhly. Odborníci k tomu využili trojrozměrné scannery, aby mohli sestavit síť provazů.

Součástí prezentace zprávy byly i fotografie z šetření nehody.

Součástí prezentace zprávy byly i fotografie z šetření nehody.

Zatímco tento způsob pomohl objasnit směr, ve kterém fragmenty střely zasáhly letadlo, Nizozemci trvali na tom, že to nemůže ukázat na místo, odkud byla střela vyslána, protože trajektorie se po nárazu dramaticky změnila.

Strany se nedohodly ani na místě, kde byla střela odpálena, což se stalo klíčovým faktem neshod v dalších šetřeních.

Nizozemci požádali firmu Almaz-Antey, která vyrábí odpalovací zařízení BUK, a Ukrajinský výzkumný institut, aby vypočítaly cestu rakety.

Ruští specialisté vytyčili široké území severně a severovýchodně od města Sněžné. Ukrajinci určili výrazně menší oblast, které se však nacházelo uvnitř místa určeného Rusy.

Nizozemci podle toho vypočítali velké území, ze kterého mohla být střela vyslána. Jde o skoro dvakrát větší oblast, než byla ta ruská.

Po tom, co Rusové prezentovali NBR své zjištění, použili vlastní simulaci. Ta ukazovala na to, že střela pocházela ze západnější části, která byla v té době kontrolovaná Ukrajinou.

Rusy označená vesnice Zarošenske leží 20 kilometrů od oblasti, kterou předtím označila firma Almaz-Antey pro NBR.

Šachy pokračují

Almaz-Antey nyní nařkla NBR z nesprávné interpretace ruských výpočtů a z nepoctivého použití ruských dokumentů.

Nizozemci tvrdí, že Rusové to jednoduše spletli, protože své kalkulace stavěli na nesprávném detonačním bodu a orientaci zbraně, což vedlo k chybné trajektorii střely.

Tato hra není u konce. Další mezinárodní vyšetřování bude zveřejněno v roce 2016. Na kriminálním vyšetřování se podílí odborníci z Ukrajiny, Belgie, Austrálie, Malajsie a Eurojust (Jednotka Evropské unie pro justiční spolupráci). Toto vyšetřování by mělo ukázat na viníka tragédie.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!