Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vyšetřovatel ze Smolenska požádal novináře o pauzu. Pak se střelil do hlavy

Prokurátor se střelil do hlavy hned po tiskovce.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prokurátor se střelil do hlavy hned po tiskovce. |

VARŠAVA V Polsku se do hlavy postřelil vojenský prokurátor, který vyšetřoval úniky informací o letecké nehodě, při níž v roce 2010 zahynul tehdejší prezident Lech Kaczyński i řada dalších čelných představitelů Polska.

Mikolaj Przybyl se o sebevraždu pokusil po tiskové konferenci, na níž průběh vojenského šetření obhajoval.

"Vojenská prokuratura měla právo žádat záznamy telefonátů novinářů, kteří o tragédii informovali," uvedl Przybyl. Zároveň popřel tvrzení médií, že při vyšetřování havárie ve Smolensku porušili zákon. Rozhodně odmítl, že by novináře odposlouchávali.

"Během celé své služby coby civilního a později vojenského prokurátora jsem nikdy nezostudil Polskou republiku a budu ochraňovat čest prokurátora polské armády a prokuratury. Děkuji. Dopřejte mi, prosím, pětiminutovou přestávku. Potřebuji si odpočinout," řekl. Novináři poté z místnosti odešli, na jednom ze stativů ale zůstala běžet jedna z kamer.

Následně Przybyl poodešel stranou, a ze záznamu je pak už jen slyšet odjištění zbraně, následný výstřel a pád těla na zem. Novináři se poté do místnosti rychle vrátili a postřelenému muži přivolali pomoc.

Jeho stav je prý stabilizovaný a Przybyl není v ohrožení života, je při vědomí.

Polský generální prokurátor Andrzej Seremet dnes řekl, že některá rozhodnutí poznaňské prokuratury nebyla zcela v pořádku, nejde ale podle něho tvrdit, že prokurátoři sledovali novináře. "Tento případ nepotřebně provází mnoho emocí, až hysterie," řekl Seremet.

Polského prezidenta Bronislawa Komorowského dnešní událost v Poznani znepokojila. Požádal šéfa Úřadu pro národní bezpečnost, který je jeho poradním orgánem, aby situaci sledoval.

ČTĚTE TAKÉ O TRAGÉDII VE SMOLENSKU

Ruští vyšetřovatelé na místě havárie (snímek z 11. dubna 2010)

Při havárii polského speciálu, na jehož palubě byl i prezident Kaczyński, zahynulo předloni v západoruském Smolensku celkem 96 lidí.

Policie před vojenskou prokuraturou v Poznani, kde se postřelil Mikolaj Przybyl

Policie před vojenskou prokuraturou v Poznani, kde se postřelil Mikolaj Przybyl

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!