Mikolaj Przybyl se o sebevraždu pokusil po tiskové konferenci, na níž průběh vojenského šetření obhajoval.
"Vojenská prokuratura měla právo žádat záznamy telefonátů novinářů, kteří o tragédii informovali," uvedl Przybyl. Zároveň popřel tvrzení médií, že při vyšetřování havárie ve Smolensku porušili zákon. Rozhodně odmítl, že by novináře odposlouchávali.
"Během celé své služby coby civilního a později vojenského prokurátora jsem nikdy nezostudil Polskou republiku a budu ochraňovat čest prokurátora polské armády a prokuratury. Děkuji. Dopřejte mi, prosím, pětiminutovou přestávku. Potřebuji si odpočinout," řekl. Novináři poté z místnosti odešli, na jednom ze stativů ale zůstala běžet jedna z kamer.
Následně Przybyl poodešel stranou, a ze záznamu je pak už jen slyšet odjištění zbraně, následný výstřel a pád těla na zem. Novináři se poté do místnosti rychle vrátili a postřelenému muži přivolali pomoc.
Jeho stav je prý stabilizovaný a Przybyl není v ohrožení života, je při vědomí.
Polský generální prokurátor Andrzej Seremet dnes řekl, že některá rozhodnutí poznaňské prokuratury nebyla zcela v pořádku, nejde ale podle něho tvrdit, že prokurátoři sledovali novináře. "Tento případ nepotřebně provází mnoho emocí, až hysterie," řekl Seremet.
Polského prezidenta Bronislawa Komorowského dnešní událost v Poznani znepokojila. Požádal šéfa Úřadu pro národní bezpečnost, který je jeho poradním orgánem, aby situaci sledoval.
ČTĚTE TAKÉ O TRAGÉDII VE SMOLENSKU |