Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Británii sužují úmorná vedra, roztavila i ranvej největší letecké základny

Svět

  9:40aktualizováno  22:09
Británie čelí teplotám atakujícím tropickou čtyřicítku. V Anglii byl vyhlášen čtvrtý stupeň výstrahy před vedry, která tam omezila provoz i na největší letecké základně Royal Air Force (RAF). Ve Walesu naměřili nejvyšší teploty za posledních 30 let. S horkem se potýká i zbytek jižní a západní Evropy. Hasiči ve Španělsku dál bojují s lesními požáry. Oheň si už vyžádal několik obětí.

Meteorologové varují, že při nadcházející vlně veder mohou zemřít tisíce lidí. Vláda v pondělí vyhlásila vůbec první tzv. národní červený poplach kvůli rekordním teplotám 40 stupňů Celsia v jihovýchodní Anglii.

V Londýně a některých částech severozápadní části země se očekávají rekordní noční teploty přesahující 25 stupňů.

Denní teplotní rekord padl v pondělí ve Walesu. V Gogerddanu ve středozápadní části země meteorologové naměřili 35,3 stupňů, což překonalo dosud rekordní hodnoty z roku 1990. Před sluncem museli na velšské zemědělské přehlídce majitelé chránit i svá prasata, která mazali opalovacím krémem.

Podle odhadů britského meteorologického úřadu Met Office je pravděpodobné, že do úterka dosavadní teplotní rekordy padnou i v Anglii a Skotsku. V některých částech Anglie je 70procentní šance, že teplota překročí 40 stupňů Celsia.

Velmi vysoké teploty ve Velké Británii dokonce způsobily roztavení přistávací dráhy největší letecké základny britské RAF Brize Norton v hrabství Oxfordshire. Základna kvůli tomu musela pozastavit veškeré lety, uvedl server Sky News s odkazem na armádu. Britské ministerstvo obrany na Twitteru citovalo RAF a upřesnilo, že událost nemá dopad na probíhající operace a letouny používají alternativní letiště.

Zdravotníci se obávají, že mezi skupinu ohroženou vedry patří mimo jiné i lidé žijící sami ve vyšších patrech budov, jako tomu bylo během období vysokých teplot v Paříži v roce 2003. V loňském roce způsobily pouhé dvě vlny veder podle oficiálních údajů asi 1 600 úmrtí.

Výstraha 4. stupně před vedry, kterou na pondělí a úterý vyhlásila britská Agentura pro zdravotní bezpečnost (UKHSA), znamená, že „k onemocnění a úmrtí může dojít i mezi zdravými lidmi, a to nejen ve vysoce rizikových skupinách“.

„Jen v důsledku tohoto jednoho období veder by mohlo dojít k 1 500 až 2 000 úmrtím,“ uvedl Bob Ward, politický ředitel Granthamského výzkumného institutu pro klimatické změny a životní prostředí.

Británie vydala varování, aby lidé dbali zvýšené opatrnosti, pokud se ochlazují ve vodě, protože o víkendu bylo hlášeno několik úmrtí - včetně třináctiletého a šestnáctiletého chlapce.

Vodárenské společnosti v jižní a východní Anglii varovaly, že zvýšená poptávka může vést k nízkému tlaku vody a k přerušení dodávek pro některé domácnosti.

Některé školy kvůli neúnosným teplotám omezují či úplně ruší provoz. Dopravní společnost Network Rail doporučila lidem, aby nejezdili vlaky. Železniční doprava totiž bude kvůli vysoké roztažnosti kolejnic zpomalena.

Horka dokonce narušují funkčnost operačních sálů v některých zdravotnických zařízeních, protože počítačová technika potřebná k zákrokům se přehřívá.

Po sobotní mimořádné schůzce ministrů v rámci programu Cobra ministr zdravotnictví Steve Barclay uvedl, že se navýší počet sanitních vozů a přibude více operátorů.

Ve Španělsku kvůli horku bojují s požáry

Další části Evropy už od minulého týdne trápí neúnosně vysoké teploty a s nimi spojené sucho. V několika částech Španělska, Francie a Portugalska se dál nekontrolovaně šíří požáry lesního porostu.

Požáry ve Španělsku za týden zničily už přes 20 000 hektarů. V neděli si vyžádaly první oběť, a to dvaašedesátiletého hasiče, který nestačil utéct jako jeho ostatní kolegové před rychle se šířícím ohněm v provincii Zamora na severozápadě země v regionu Kastilie-León, informoval deník El País. Soustrast pozůstalým vyjádřil na twitteru i předseda španělské vlády Pedro Sánchez, který také ocenil práci všech, kteří téměř bez odpočinku bojují s požáry.

V pondělí požáru v pohoří Culebra podlehla druhá oběť, a to pastýř z nedaleké vesnice Tábara v provincii Zamora. Dva hasiči byli tentýž den zraněni a převezeni k ošetření do nemocnice.

V neděli večer registrovali ve Španělsku téměř čtyři desítky lesních požárů, z toho 24 nemají pod kontrolou. Na 2 300 lidí zůstává evakuováno, někteří museli své domovy opustit už před týdnem, dnes by se ale část z nich už měla vrátit domů, napsal deník El Mundo.

Premiér Sánchez se v pondělí chystá navštívit jednu z oblastí postižených požáry, a to provincii Cáceres v Extremaduře. V tomto autonomním regionu na západě země plameny zničily na 6000 hektarů. Jiné dvě obce v téže provincii navštíví večer španělský král Felipe VI.

Nejhorší je situace v autonomních oblastech Extremadura, Andalusie, Kastilie-León, Galicia a Katalánsko. Vlna veder ve Španělsku by měla dnes po týdnu zmírnit, ještě v neděli ale po celé zemi teploty přesahovaly 40 stupňů nebo se k této hranici blížily.

Jižní Francii sužují požáry, vedro neustává

V jižní a jihozápadní Francii padlo několik teplotních rekordů. V Brestu v pondělí bylo 39,3 stupně Celsia, v Nantes 42 a v Biscarrosse 42,6 stupně Celsia, což znamená překonání červnového rekordu 41,7 stupně.

Nejhorší je podle agentury AFP situace v departementu Gironde, kde se z města La Teste-de-Buch evakuovaly tisíce lidí a stovky zvířat z místní zoologické zahrady, aby unikli toxickému kouři, který produkuje nedaleký požár. V departementu Gironde západně od Bordeaux už plameny donutily opustit domovy, hotely a kempy téměř 25 000 lidí.

Pětačtyřicetiletá obyvatelka La Teste-de-Buch Patricia Monteilová podle AFP v panice vypověděla, že si do auta skládá co nejvíce věcí, hlavně oblečení. „Jedu k dceři, ale jestli tam bude hořet taky, nevím, co mám dělat,“ říkala ve chvíli, kdy se ve vzduchu začal třepotat popel přivátý z nedalekého požáru.

Město s asi 28 000 obyvateli na kraji Atlantského oceánu je momentálně pod šedožlutou oblohou a v kouři. Dvě jeho čtvrti muselo opustit asi 8 000 lidí.„Jsme uprchlíci před klimatickou změnou,“ řekl listu Le Monde Théo Dayan poté, co musel opustit La Teste-de-Buch.

Nedaleko největší písečné duny v Evropě Dune du Pilat, kde požáry podle listu The Guardian zničily 14 000 hektarů borovicového lesa, byly před několika dny evakuovány kempy. „Slyšíme výbuchy. To v kempech a restauracích explodují láhve s plynem,“ uvedl novinář AFP.

Pondělí bylo ve Francii nejteplejším dnem ze současné vlny veder. V patnácti departementech platí nejvyšší stav pohotovosti kvůli extrémním teplotám. Francouzské ministerstvo vnitra oznámilo, že vysílá další tři hasičská letadla, vozidla a 200 hasičů.

„Nikdy to nekončí,“ vypověděl David Brunner, jeden z 1 500 hasičů u požárů v Gironde. „Za třicet let práce hasiče jsem nikdy nic takového neviděl,“ dodal Brunner.

Ze zoologických zahrad v okolí La Teste-de-Buch se do města sjeli veterináři a chovatelé, aby pomohli do bezpečí dostat přes 1 000 zvířat z místní zahrady. Krátce před 18:00 SELČ naložili chovatelé desítky beden s drobnějšími zvířaty do užitkových vozidel, další na řadě byl konvoj s orangutany. Především primáti jsou na kouř citliví. Dokud se oblak kouře nerozptýlí, budou muset stejně jako jejich lidští sousedé z La Teste-de-Buch pobývat mimo své domovy.

Lesním požárům padlo za oběť mnoho divokých zvířat. „Mezi těmi, která to přežila, jsou některá vyčerpaná a dezorientovaná v okolí silnic,“ uvedla ochranářská nadace 30 milionů přátel a vyzvala každého k „obezřetnosti a odpovědnosti pro záchranu divokého života“.

V Portugalsku nestihl pár ujet před požárem

Na severu Portugalska v pondělí odpoledne záchranáři nalezli v automobilu uhořelý starší pár, který se snažil uprchnout před ohněm, ale během útěku havaroval.

„Nalezli jsme vůz zcela ohořelý,“ řekl starosta města Murça Mário Artur Lopes, podle kterého je situace v jeho obci dramatická a prostředky na boj s požárem nedostatečné.

V pátek při pádu letadla, které se účastnilo hašení požárů, zahynul pilot. V zemi bojovalo se šesti velkými požáry přes 1 000 hasičů, napsala agentura AFP.

Vlna veder se nevyhnula ani zbytku Evropy

V Německu panuje zvýšené nebezpečí požárů kvůli přetrvávajícímu suchu. V Saském Švýcarsku nyní platí čtvrtý, tedy druhý nejvyšší stupeň výstrahy před lesními požáry. V národním parku vypukl lesní požár v noci na pondělí. Hoří nedaleko hranic s Českem u známého skalního mostu Bastei.

Dlouhotrvající sucho trápí i chorvatskou Istrii, kde v pondělí začala platit omezení spotřeby vody. Restrikce se na turisty oblíbeném poloostrově týkají především pitné vody, kterou se nesmí mýt auta, kropit ulice či zelené plochy ani sprchovat na plážích a koupalištích. Výjimku mají tržnice a rybí trhy. Snižovat spotřebu zatím nemusejí ani zemědělci. Šetřit vodou by ale měli i návštěvníci ze zahraničí, informovala agentura HINA.

Česko čekají tento týden tropické teploty, ve středu může být ojediněle až 38 stupňů Celsia. V pátek se mírně ochladí a bude maximálně kolem 30 stupňů, o víkendu by teploty mohly opět vystoupat až ke 35 stupňům, uvádí Český hydrometeorologický ústav, který vydal výstrahu před vysokými teplotami.

Autoři: ,