Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 1 °C polojasno Předplatné LN
10. listopadu 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vyžeňte toho starého šílence Trumpa, vzkázal Kim Čong-un USA. Jak by vypadal atomový konflikt s KLDR?

Vůdce KLDR sleduje odpal balistické rakety. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vůdce KLDR sleduje odpal balistické rakety. | foto: Reuters

PEKING/PRAHA Přestřelka, zatím jen slovní, mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a vůdcem Severní Koreje Kim Čong-unem pokračuje. Trumpova překvapivá výzva k dialogu se minula účinkem. „Vyžeňte toho starého šílence Trumpa,“ vzkázal v noci na čtvrtek Kim Čong-un do USA.

Bojová hlavice rakety s atomovou bombou o síle 250 kilotun se blíží k centru Soulu. Ve výšce 1,52 km nad povrchem země dochází k explozi. V okruhu necelého jednoho kilometru od epicentra výbuchu umírají úplně všichni. Obytné budovy v okruhu čtyř kilometrů se řítí k zemi, lidé v nich zemřou nebo utrpí vážné popáleniny, mnoho z nich později (rozsah hodin až několika týdnů) zemře na nemoc z ozáření.

08.listopadu 2017 v 13:10, příspěvek archivován: 09.listopadu 2017 v 17:52

More than 1,480,000 people would be killed in the first 24 hours of a nuclear conflict on the Korean peninsula, according to this computer simulation https://t.co/B3VVWH0VnB

Simulace jaderného konfliktu: takto by vypadaly výbuchy v Soulu a Pchjongčchangu.

Počet mrtvých se jen během prvních 24 hodin vyšplhá na 661 500 lidí, zraněných je 2 217 980. I v okruhu téměř sedmi kilometrů od epicentra mají obyvatelé popáleniny třetího stupně vyžadující amputace končetin.

Takhle by podle Alexe Wellersteina, profesora Stevensova institutu v New Jersey, mohly vypadat následky vyhrocení konfliktu na Korejském poloostrově až do situace, kdy by KLDR vyslala na hlavní město svého jižního souseda raketu s atomovou bombou.

Území obou Korejí patří k místům s největší koncentrací vojáků a zbraní všeho druhu na světě. KLDR má ve službě 1 270 000 vojáků a navíc disponuje 7,6 miliony rezervistů. Jižní Korea je v tomto ohledu s 625 000 vojáky a 3,1 milionu rezervistů „chudým příbuzným“. Ohromující jsou i počty tanků na obou stranách - 4300 (KLDR) vs. 2400. Pro srovnání - Česko disponuje 30 modernizovanými tanky a přes 100 nemodernizovaných stojí v garážích.

08.listopadu 2017 v 10:30, příspěvek archivován: 09.listopadu 2017 v 17:51

The Korean peninsula is the one of the most militarised areas on the planet. This is what you need to know about the military strength of North and South Korea. https://t.co/Zym2LJszTh

Dohoda o příměří po korejské válce už je v platnosti od roku 1953, v posledních letech však dochází k vyhrocení napětí kvůli testům nukleárních zbraní a balistických raket ze strany KLDR. K uklidnění situace nepomáhá ani Trumpova ostrá rétorika. „Rakeťák je na sebevražedné misi,“ řekl například o Kim Čong-unovi v polovině září v USA.

V úterý  přitom Trump při návštěvě Jižní Koreje překvapil smířlivějším tónem, když Pchjongjang vyzval, aby zasedl k jednacímu stolu a uzavřel dohodu, která by jadernou krizi na Korejském poloostrově ukončila.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un při návštěvě Akademie obranných studií.
Kim Čong-un během jednoho z testů balistických střel.

O den později zase přitvrdil. Vyzval Severní Koreu, aby nepokoušela a nepodceňovala Spojené státy. USA budou proti jaderné hrozbě KLDR hájit sebe i spojence, vzkázal Trump. „Nedovolíme, aby byla americká města ohrožena zničením. Nenecháme se zastrašit ničemným režimem. Severní Korea je peklo, které si nikdo nezaslouží.“

Maniak, kterému u huby doutná střelný prach

Na to Kim Čong-un podle CNN reagoval slovy o starém šílenci. Státní noviny  Rodong Sinmun na jeho projev reagovaly tak, že Trumpa popsaly jako maniaka, kterému u „huby doutná střelný prach, který by mohl zapálit válku“.

Trump ve čtvrtek při návštěvě Pekingu vložil svou důvěru v řešení konfliktu do rukou Číny. Při setkání s prezidentem Si Ťin-pchingem prohlásil, že všechny strany se musejí spojit, aby zastavily vyzbrojování a financování severokorejského režimu.

„Čína dokáže tento problém rychle a snadno vyřešit,“ podotkl Trump, přičemž současně Pekingu poděkoval za dosavadní úsilí. K pomoci při řešení krize vyzval také Rusko.  Si Ťin-pching zopakoval, že Čína bude nadále usilovat o denuklearizaci Korejského poloostrova.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.