Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ponomarjov: Chcete svobodu pro členy OBSE? Odvolejte sankce

Samozvaný starosta Slavjansku Vjačeslav Ponomarjov (druhý zleva) hovoří s novináři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Samozvaný starosta Slavjansku Vjačeslav Ponomarjov (druhý zleva) hovoří s novináři. | foto: Reuters

KYJEV Šéf slavjanských vzbouřenců Vjačeslav Ponomarjov podmiňuje rozhovory o propuštění vězněných členů evropské vojenské mise odvoláním sankcí, které Evropská unie vyhlásila proti vůdcům povstaleckých skupin na východě Ukrajiny. Členy vojenské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) včetně českého podplukovníka zadržují radikálové od pátku.

"Jednání o statusu válečných zajatců obnovíme až tehdy, když Evropská unie tyto sankce odvolá," řekl povstalecký vůdce, který dosud o zadržovaných příslušnících vojenské mise OBSE hovoří jako o "hostech".

Pokud Brusel sankce neodvolá, budou prý slavjanští vzbouřenci evropské vyjednávače ignorovat. "Nedostanou se k nám, dáme jim to na vědomí," prohlásil Ponomarjov. Rozšíření sankčního seznamu EU, který má nyní už 48 jmen, nepřispívá podle něj k dialogu.

Rozšíření sankcí

  • Evropská unie v úterý zveřejnila seznam 15 lidí, jimž kvůli jejich podílu na nepokojích na východě Ukrajiny zmrazí majetek a zakáže vstup do unijních států. Mezi jmény na seznamu je i šest vzbouřeneckých velitelů z Doněcké a Luhanské oblasti.
  • Sám Ponomarjov na seznamu nefiguruje, zato se tam objevují jména tří jeho nejbližších spolupracovníků z vedení takzvané Doněcké lidové republiky - Andreje Purgina, Denise Pušilina a Sergeje Cyplakova.
  • Sankce, které Evropská unie zdůvodňuje aktivním porušováním územní celistvosti a suverenity Ukrajiny ze strany konkrétních osob, se nyní netýkají žádné firmy. Právnické osoby už kvůli krizi začaly sankcemi postihovat Spojené státy. Velvyslanci EU ale už pracují na modifikaci způsobu, jak sankce právně podložit, aby i unie mohla v případě nutnosti takový krok učinit.

Zadržení kontroloři

Slavjanští povstalci od pátku zadržují skupinu evropských vojenských pozorovatelů, kteří přijeli na východ Ukrajiny v souladu s evropskými dohodami o kontrole zbrojení. Ve skupině jsou důstojníci z Německa, České republiky, Polska a Dánska. Švédského zástupce povstalci vzhledem k jeho zdravotnímu stavu propustili. Zadržované vojáky označují jejich věznitelé za špiony NATO.

VÍCE ZDE:

O osvobození členů mise usiluje civilní monitorovací tým OBSE, který má na východě Ukrajiny dohlížet na uvolnění vyhrocené situace. Hlavní odpovědnost za vyjednávání ale podle českého velvyslanectví v Kyjevě leží na ukrajinské vládě.

Pro osvobození kontrolorů OBSE se v pondělí vyslovil generální tajemník OSN Pan Ki-mun a dnes i unijní ministryně zahraničí Catherine Ashtonová. Za osvobození vězněných vojáků se přimlouvá i Moskva, která ovšem jejich cestu na východ Ukrajiny označila za "krajně nezodpovědnou".

Separatisty údajně financuje i Janukovyč

Kyjevská generální prokuratura v úterý obvinila svrženého prezidenta Viktora Janukovyče, že separatisty na východě Ukrajiny financuje. Používá k tomu desítky milionů dolarů, jež ze země vyvezl při svém únorovém útěku přes hranice, napsal s odvoláním na kyjevské zdroje časopis Fokus. Janukovyč se po převratu uchýlil do Ruska, přesné místo jeho pobytu ale není známo.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle ukrajinských prokurátorů exprezident a jeho nejbližší spolupracovníci vyvezli ze země nejméně 32 miliard dolarů (asi 633 miliard korun). Ukrajinský generální prokurátor Oleh Machnyckyj tvrdí, že peníze jsou nyní v ruských bankách. Jejich prostřednictvím se financují násilné akce proruských radikálů v Doněcké, Luhanské a Charkovské oblasti na východě Ukrajiny.

Ukrajinské úřady požádaly řadu evropských států o pomoc při pátrání po údajně ukradených státních financích. Žádost směřovala do Rakouska, Lichtenštejnska a Švýcarska. Kyjev se obrátil i na ruskou vládu, žádost ale zůstala bez reakce, napsal Fokus. Ve Švýcarsku se díky pomoci tamních bank podařilo nalézt dvě miliardy dolarů vyvezených nezákonně z Ukrajiny.

S pátráním po údajně rozkradených financích pomáhají Ukrajině američtí experti. Vláda Spojených států vyslala v rámci programu pomoci Ukrajině daňové a finanční experty a pracovníky FBI na ukrajinské ministerstvo financí a spravedlnosti.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...