Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Wagnerovci přísahají po smrti Prigožina pomstu a bouří se. Bělorusové je ale nechtějí pustit zpět do vlasti

Příznivci Wagnerovy skupiny vyvěšují vlajku před sídlem této organizace v Petrohrade poté, co zemřel 23. srpna 2023 po pádu letadla Jevgenij Prigožin. foto: Profimedia.cz

Středeční náhlá smrt ruského žoldáckého předáka Jevgenije Prigožina při letecké nehodě by mohla mít pro Kreml nepříjemnou dohru. Obávání wagnerovci, kterým bývalý kuchař prezidenta Vladimira Putina velel, už totiž přísahali odplatu.
  12:30

„Pomstíme se,“ říkají stručně maskovaní vojáci na videu, které se ve středu pozdě večer objevilo na sociální síti Telegram. Ruské jednotky ve dvou oblastech mají kvůli strachu z možných akcí vojáků Wagnerovy skupiny pohotovost.

Ukrajinská média navíc upozorňují, že se početné jednotky wagnerovců stahují z Běloruska zpátky do vlasti. Podle listu Ukrajinska pravda byla ve středu večer sklizena část táborů, v nichž žoldáci přebývali. Podle listu je pravděpodobné, že ozbrojenci mají namířeno k hranicím s Ruskem, ale že jim v odjezdu z Běloruska brání běloruské tajné služby.

Běloruská opoziční skupina Hajun (stejně jako další zdroje) poté uvedla, že poblíž města Asipovičy, kde leží hlavní tábor Wagnerovy skupiny, jsou od středečního pozdního odpoledne značné problémy s mobilním signálem.

Do běloruského „vyhnanství“ se většina wagnerovců přesunula poté, co přesně dva měsíce před pádem letadla se svým lídrem podnikla obávaná žoldácká skupina neúspěšný pokus o puč. Po obsazení důležitého armádního centra Rostova na Donu se vydala směrem na Moskvu i s těžkou obrněnou technikou. Ruské síly v hlavním městě se už chystaly k boji, když se wagnerovci překvapivě zastavili zhruba 200 kilometrů před Moskvou. Následně od dalšího konfliktu s vedením v Moskvě upustili.

Je to divné, Prigožinův letoun najednou opravují, svěřila se letuška před smrtí

Ve světových médiích se pravidelně objevovaly zprávy, které se pozastavovaly nad tím, že Jevgenij Prigožin i po neúspěšném pokusu o převrat nadále nerušeně působil na ruské i mezinárodní scéně. On sám se měl údajně krátce po akci sejít s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který mu měl osobně slíbit beztrestnost. Přitom před „pochodem spravedlnosti“ wagerovců směr Moskva jej měl označil za zrádce.

Před několika dny dokonce zveřejnil video, ve kterém se pravděpodobně nachází v některé z afrických zemí, snad ve Francouzi nedávno vyklizeném Nigeru. Právě v Africe mělo postupně vzniknout nové centrum wagnerovských operací, je však otázkou, jak to bude po smrti Prigožina i spoluzakladatele žoldácké skupiny Dmitrije Utkina, který byl ve středu taktéž na palubě havarovaného letadla.

Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!
Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!

Metoda sous-vide zajišťuje masu díky přesnému nastavení teploty a doby při vaření šťavnatost. Kuřecí prsa zůstanou měkká a plná chuti. Zapojte se...