Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Walesa agent Bolek? Díl 3

Svět

  7:25
VARŠAVA/PRAHA - Ani zveřejněním spisu, který vedla Státní bezpečnost, Walesa své odpůrce nepřesvědčil.

Lech Walesa foto: Damian Kramski/Agencja GazetaReprofoto

Minulý pátek, když americký prezident George W. Bush přistával na gdaňském letišti, tam chyběl jeden Polák, kterého by Bush býval rád viděl. Bývalý polský prezident Lech Walesa. Když byl prezident Lech Kaczynski dotázán, proč setkání Walesa–Bush znemožnil, řekl lakonicky, že když někdo pomlouvá vládu, nemůže čekat, že bude někam zván.

Když pak dával Kaczynski rozhovor veřejnoprávní televizi, byl pro jistotu zakryt název letiště na stěně za současným prezidentem. Ten totiž zní: „Gdaňské letiště Lecha Walesy“.

Walesa, který nešetří kritikou bratří Kaczynských a nedávno s dalším bývalým prezidentem Aleksanderem Kwasniewským založil hnutí na obranu demokracie v Polsku, je pro současné vládce velmi nepříjemným protivníkem. Se svým kreditem zakladatele legendární Solidarity, nositele Nobelovy ceny míru a světově uznávané osobnosti totiž narušuje morální kredit Kaczynských.

V okruhu Kaczynských, kteří se s Walesou rozešli v době, kdy byl po roce 1990 prezidentem, je ale mnoho lidí, již jsou přesvědčeni o tom, že Walesa byl od 70. let agentem komunistické Státní bezpečnosti. Za zradu ideálů Solidarity považují i „Kulatý stůl“, kdy se Solidarita v čele s Walesou dohodla s komunisty na přechodu k demokracii.

O tom, že byl Walesa evidován Státní bezpečností (SB) pod přezdívkou „Bolek“, se ví už od počátku 90. let. Po mnoha letech sporů, jak to s Walesou a polskou SB bylo, rozhodl 16. listopadu roku 2005 Institut národní paměti, že bývalý prezident nebyl osobou s SB spolupracující, nýbrž „poškozenou“. Za poslední rok se však atmosféra v Polsku změnila a Walesa, který byl v srpnu 2005 ještě národním hrdinou, jemuž při výročí čtvrstoletí Solidarity tleskalo v Gdaňsku 100 000 lidí, se stal téměř nepřítelem státu, nebo aspoň současných vládců.

Ti dopřáli sluchu a povolali do funkcí i lidi, kteří od 80. let poukazují na údajnou Walesovu zradu ideálů Solidarity a také spolupráci s SB. Mezi nimi je například Andrzej Gwiazda, který byl místopředsedou Solidarity. S Walesou se rozešli už na počátku 80. let, kdy ho obvinil právě ze spolupráce s SB. Tvrdil také, že Walesovým prostřednictvím Státní bezpečnost řídila protikomunistické hnutí, včetně masových demonstrací.

Kaczynští udělili Gwiazdovi a několika dalším Walesovým odpůrcům nejen nejvyšší státní vyznamenání. Gwiazda byl Senátem navíc zvolen i do Ústavu paměti národa.
 V březnu 2006 byl v polské televizi uveden dokumentární film o Walesově údajné spolupráci, kde i sám bývalý prezident přiznává, že v roce 1971 SB cosi podepsal. Ale to, co jiní nazývají spoluprací, on označuje za výslechy. Ostatně v roce 1976 byl Walesa „Bolek“ vyškrtnut z estébácké databáze z důvodů „nechuti ke spolupráci“.
Pět stovek stránek Walesova svazku (další přibudou v příštích dnech), které bývalý prezident včera zveřejnil na internetu, ukazuje na to, že snahu zdiskreditovat Walesu a vnést rozpory do Solidarity vyvíjela SB už na počátku 80. let.

Zřejmě nejpodstatnější částí je ta z roku 1971, kde kapitán SB E. Graczyk píše, že Walesa odmítl spolupráci, a proto navrhuje jeho „další sledování“. Přesvědčené však nepřesvědčí nic. Ostatně v pěti stech stranách se dvakrát vyskytuje věta: „V době práce v loděnicích byl operačně vytěžován.“ Kauza WalesaBolek? tak nekončí. Jen má další pokračování.

Autor: