26. listopadu 2013 14:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

WHO opravila tvrzení o Řecích, kteří se záměrně infikují HIV

Virus HIV se přenáší tělními tekutinami (ilustrační fotografie). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Virus HIV se přenáší tělními tekutinami (ilustrační fotografie). | foto: Reuters

ATÉNY Světová zdravotnická organizace (WHO) v úterý opravila tvrzení ve své zářijové zprávě o sociálních a ekonomických dopadech na zdravotní situaci v Evropě, že se Řekové záměrně nechávají nakazit virem HIV způsobujícím nemoc AIDS, aby tak prý dosáhli na sociální pomoc státu. Mylnou informaci v těchto dnech převzala řada sdělovacích prostředků, z nichž některé už také informaci opravily.

"WHO uznává, že neexistuje žádný důkaz o tom, že by se 'úmyslné sebenakažení virem HIV' týkalo více než několika ojedinělých případů. Současně WHO uznává, že Řecko oznámilo výrazný 52procentní nárůst nových infekcí HIV v roce 2011 ve srovnání s rokem 2010, z velké části nakažením mezi lidmi, kteří si drogy v posledních letech vpichují. Pro toto zvýšení je široká škála důvodů," uvedla dnes organizace.

WHO zprávu vypracovala na základě údajů shromážděných v evropských zemích, z nichž mnohé zápasí s dlouhodobě špatnou ekonomikou. V Řecku, které je jednou z nich, kromě zvyšování případů infikace virem HIV prudce stoupá také počet sebevražd.

ČTĚTE TAKÉ

"Nepříznivé trendy v Řecku mohou být varováním pro ostatní země, které rovněž provádějí přísnou fiskální politiku, včetně Španělska, Irska a Itálie. Je třeba najít způsob, jak pomoci vládám s omezenými finančními prostředky situaci zlepšit, aniž by to ohrožovalo potřebné investice do zdravotnictví," uvádí zpráva.

Pouze ojedinělé případy

Podle výsledků řeckého šetření v komunitě lidí nakažených AIDS se připouští, že některé jedince k tomu mohla vést snaha dosáhnout na pomoc ve výši odpovídající 19 000 korunám. Největší míru viny za zvýšení počtu infikovaných má ale hlavně nechráněný pohlavní styk nebo několikanásobné používání jehel u uživatelů drog.

Řecká ekonomika se nezlepšuje navzdory přísným opatřením, která vyvolávají velké protesty veřejnosti. Míra nezaměstnanosti tam dosahuje 27 procent, zdvojnásobil se počet vražd a loupeží. Reakcí na ekonomické problémy je podle zprávy zřejmě také růst prostituce.

Řecko je od roku 2010 závislé na záchranném programu Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu. Vláda musí plnit rozpočtové cíle a je nucena k úsporným opatřením, která vyvolávají všeobecné rozhořčení. Ministerstvo financí počítá s tím, že příští rok se ekonomika vymaní z šestiletého propadu a vykáže růst o 0,6 procenta. Šestiletá recese snížila výkon ekonomiky asi o čtvrtinu.

Lidovky.cz, ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.