Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

WHO vyšetřuje ředitele své asijské pobočky, údajně šikanoval zaměstnance

Ředitel regionální pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) pro západní Tichomoří Takeši Kasai na snímku z roku 2019 foto: AP

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyšetřuje obvinění ředitele regionální pobočky v Asii. Údajně šikanoval své podřízené, měl rasistické narážky a také předal Japonsku citlivá data o vakcínách proti covidu-19. Lékař Takeši Kasai nařčení popírá, připustil však přísnější styl vedení. Japonsko odmítlo, že by dostalo jakékoliv nepovolené informace.
  21:28

Agentura AP ve čtvrtek informovala, že obvinění pocházejí z interní stížnosti, kterou už v říjnu a posléze i minulý týden vedení odeslal „znepokojený pracovník WHO“. Jeho identita zůstává skrytá.

Podle stížnosti měl Kasai rasistické a pohrdavé poznámky na zaměstnance kvůli jejich národnosti a „systematickou šikanou a ponižováním vytvářel toxické prostředí,“ uvedla agentura Reuters.

Kasaiův „autoritářský“ způsob vedení údajně způsobil odchod 55 klíčových pracovníků WHO za poslední rok a půl. Většinu z nich navíc nikdo nenahradil, dodal anonymní zdroj.

Poskytnutím tajných dat měl lékař Kasai své rodné zemi udělat diplomatickou službu, Japonsko by informace podle Reuters využilo při distribuci a dárcovství dávek svým sousedům.

„Jsme si vědomi obvinění a podnikáme příslušné kroky k vyšetření dané věci,“ reagovala v prohlášení WHO. Japonská vláda uvedla, že vyšetřování sleduje. Popřela, že by obdržela „nevhodné“ tajné informace o vakcínách.

„Japonsko bere velmi seriózně důležitost rovného přístupu k účinným vakcínám pro všechny státy a regiony, podporuje v tomto ohledu řadu mezinárodních programů distribuce,“ nechal se slyšet Koičiró Macumoto z úřadu premiéra.

Snažím se zlepšit, řekl ředitel

Kasai, ředitel regionální pobočky pro západní Tichomoří se sídlem ve filipínské Manile, připustil, že byl na zaměstnance tvrdý. Nařčení z rasismu či sdílení tajných informací s Japonskem však popřel.

„Rasismus jde proti všem principům a hodnotám, kterými se jako člověk a úředník řídím,“ sdělil. Doplnil, že si uvědomuje vážnost situace a hledá cesty ke zlepšení svého stylu vedení a pracovního prostředí.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!