Čtvrtek 13. srpna 2020svátek má Alena 16 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Wikileaks slibuje zveřejnění zbylých tajných dokumentů o Afghánistánu

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange, který zveřejnil informace z vedení afghánské války. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange, který zveřejnil informace z vedení afghánské války. | foto: Reuters

LONDÝN Server WikiLeaks chce zveřejnit zbývajících 15.000 tajných dokumentů o vojenských akcích v Afghánistánu. Na konci července jich už zveřejnil více než 90.000. Termín zveřejnění však nebyl stanoven.

V londýnském novinářském klubu Frontline to přes telemost prohlásil zakladatel serveru Julian Assange. Únik a vystavení tajných informací na webu tvrdě kritizoval americký Pentagon, ohrozil prý bezpečnost informátorů a účastníků operací.

WikiLeaks je podle Assangeho v půli cesty ke zveřejnění. O žádném časovém rámci, kdy by se tak mělo stát, se nezmínil. Ujistil ale, že materiály se na web dostanou.

Zbývající dokumenty nebyly podle serveru prozatím publikovány, aby
neohrozily životy Afghánců, kteří se na vojenských operacích nějakým způsobem podíleli. Assange již dříve řekl, že zveřejněná data byla nejdříve pročtena, jména eventuálních informátorů vyhledána a soubory s nimi pak vymazány.

Naštvaný Pentagon
Server WikiLeaks publikoval na konci července přes 90.000 tajných dokumentů o spojeneckých operacích v Afghánistánu z období mezi lednem 2004 a prosincem 2009. Zdroj těchto dokumentů zatím není znám, ale američtí vyšetřovatelé podezírají Bradleye Manninga, armádního zpravodajského odborníka, který je již obviněn z šíření jiných tajných dokumentů na internetu.

Americký ministr obrany Robert Gates a šéf amerického sboru náčelníků štábů Mike Mullen označili červencový únik za ohrožení životů afghánských informátorů i jiných osob, které podstoupily značné riziko při pomoci silámUSA a NATO. Před stejným rizikem varoval i Bílý dům.Podle Gibbse afghánské hnutí Taliban oznámilo, že prohledá zveřejněné dokumenty a najde v nich jména lidí, kteří spolupracovali se zahraničními vojáky.

Hnutí Reportéři bez hranic dnes uvedlo, že ačkoli server WikiLeaks často hrál užitečnou roli při poukazování na různé nešvary, zveřejnění dokumentů, které mohou vést k odhalení identity afghánských informátorů, je nezodpovědné a krajně nebezpečné. Assange připustil oprávněnost některých kritik, své kroky ale hájil.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...