Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

William a Kate jsou svoji, na balkóně se políbili dvakrát

První polibek Williama a Kate na balkoně Buckinghamského paláce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První polibek Williama a Kate na balkoně Buckinghamského paláce | foto: Reuters

LONDÝN Britský princ William a Kate Middletonová jsou manželé. Vzali se ve Westminsterském opatství v Londýně a nyní ponesou titul vévoda a vévodkyně z Cambridge. Královští novomanželé vystoupili odpoledne na balkon Buckinghamského paláce v Londýně. Poprvé - a hned dvakrát - se zde před zraky veřejnosti po svatbě políbili.

Po polibku, který byl jednou z nejočekávanějších událostí svatebního dne, nad Buckinghamským palácem přeletěly stíhačky Královského vojenského letectva, nejprve typ spitfire a hurricane z druhé světové války a pak současná tornada a typhoony.

Je to nejsledovanější svatba v britské královské rodině od července roku 1981, kdy se brali Williamovi rodiče, princ Charles a Diana Spencerová. Do Westminstru už dorazil ženich William s bratrem Harrym, který mu šel za svědka.

Čtěte také:

OBRAZEM: Přehlídka klobouků na královské svatbě

Novomanželé, nyní již vévoda a vévodkyně z Cambridge, se ukázali desetitisícům lidí, kteří se po ukončení svatebního průvodu vyhrnuli na náměstí před Buckinghamským palácem a zcela obklopili pomník královny Viktorie.

William nasazuje Kate svatební prsten

Mezi 1900 pozvanými ve Westminsterském opatství byl jediný host z České republiky, český velvyslanec v Británii Michael Žantovský, který ocenil, že celý obřad byl bez jediného zádrhele. "Byla to velmi důstojná a velmi dobře choreografovaná ceremonie. Myslím si, že proběhla bez nejmenších závad. Tak soudí i většina mých kolegyň a kolegů diplomatů," řekl velvyslanec. Na něj osobně nejvíce zapůsobil sborový zpěv. "V katedrále to je skutečně moc hezké," dodal.

V Buckinghamském paláci je nyní už v plném proudu svatební

Vévoda z Cambridge

Princ William a jeho žena Kate budou po svatbě používat titul vévody z Cambridge. Titul jim udělila královna Alžběta II. Novomanželé také získali titul hrabat ze Strathearnu a baronů z Carrickfergusu

recepce pro 650 hostí, kterou pořádá královna. Williamova babička poté i s manželem, princem Philipem odjede a přenechá palác "mladým". Ještě dnes zde dává princ Charles večeři, na kterou bylo pozváno 300 hostů.

Po ní bude následovat taneční večer "pro novomanžele, jejich blízké přátele a rodinu". Zatím se stále spekuluje o tom, zda nebude k tanci zpívat některá popová hvězda a který DJ bude hrát k tanci.

-

Nevěsta, kterou provázel její otec, měla dlouhý závoj. Šaty s dlouhou vlečkou mají decentní výstřih, ramena a ruce jsou zakryté krajkou. Svatební kytice je složena z bílých kvítků, zřejmě konvalinek, a ze zelených doplňků. Po celé cestě do katedrály Kate ze všech účastníků svatby provázel zdaleka největší jásot přihlížejících.

Kate se vydala s otcem a za doprovodu děkana Westminsterského opatství, družiček a pážat mezi stojícími svatebními hosty k oltáři. Zde na ní čekal ženich a svědek, princ Harry.

Obřad zahájil chorál Guide Me, O Thou Great Redeemer (Veď mě, spasiteli) skladatele Johna Hughese, který se hrál i při pohřbu Williamovy matky, princezny Diany v roce 1997 rovněž ve Westminsterském opatství.

Královna Alžběta přijíždí na svatbu

Kate Middletonová procházela nejen "alejí" osmi stromů dovezených kvůli svatbě do katedrály, ale také mezi barvitou záplavou slavnostního oblečení svatebních hostů - šatů, klobouků, žaketů a především uniforem.

William dal Kate svatební prsten z velšského zlata, který mu dala jeho babička - královna po oznámení zásnub. Při ceremonii zazní i anglická lidová melodie Greensleeves stará pět století či tradiční chorál Jerusalem.

Infografika - Westminsterská katedrála
Infografika - klikněte pro zvětšení

Westminsterské opatství svatebčané opustí za zvuků Imperiálního pochodu anglického skladatele Williama Waltona, který byl hudební kulisou i sňatku Charlese a Diany před třiceti lety

,

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Odběrové místo - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Odběrové místo - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Odběrové místo - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!