Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Yahoo měl udat disidenty

Svět

  11:35
WASHINGTON/SAN FRANCISCO - Jednání amerických internetových firem v Číně opět rozzlobilo Kongres. Naposledy se tak stalo po aféře společnosti Yahoo. Ta měla dodat informace o disidentech vládě v Pekingu, která je poté uvěznila.

počítač internet foto: Jan ZátorskýLidovky.cz

Příští týden budou zákonodárci na zvláštním slyšení zpovídat zástupce firem Yahoo, Google, Microsoft a Cisco Systems. "Nelíbí se mi, když nějaká americká firma udá občana za to, že mluví proti své vládě," řekl demokrat Tim Ryan.

"Je to jen vrchol ledovce," uvedl republikán Chris Smith, předseda podvýboru Sněmovny reprezentantů pro lidská práva. "Jsou zde určitě další (disidenti), které musíme najít. Zajistíme, aby se to nezametlo pod koberec," dodal Smith.

Poslední aféra ohledně chování amerických internetových firem v Číně vznikla po sdělení organizace Reportéři bez hranic. Ta uvedla, že Yahoo poskytla čínským úřadům elektronické záznamy, které v roce 2003 vedly k uvěznění spisovatele Li Čiho. Loni v září byla Yahoo obviněna, že pomohla úřadům identifikovat Š' Tchaa, obviněného z vyzrazení státního tajemství a odsouzeného pak na deset let vězení.

Firma: jen dodržujeme čínské zákony
Mluvčí Yahoo Mary Osaková řekla, že její firma podrobnosti posledního případu nezná. "Všechny americké a zahraniční firmy operující v Číně čelí stejnému dilematu dodržovat zákony, kterým chybí transparence a které mohou mít nepříznivé důsledky, odporující našemu přesvědčení," řekla mluvčí. Firma podle ní dělala pouze to, co ze zákonů musela a nic víc.

Yahoo investovala loni jednu miliardu dolarů do získání 40 procent přední čínské internetové firmy Alibaba.com. Alibaba pak přesunula všech 2000 čínských serverů Yahoo z USA do Číny.

Minulý měsíc se terčem kritik stal Google, protože se uvolil, že bude v čínském vyhledávači blokovat politicky citlivé termíny. Microsoft zase rozhněval aktivisty lidských práv tím, že zablokoval internetový blog jednoho z kritiků čínské vlády.

Kongresman Smith by chtěl prosadit legislativu, která by nutila firmy stáhnout z Číny a jiných zemí, které neuplatňují západní normy občanských práv a právní ochrany, některé operace jako e-mailové servery. "Na slyšení, které se odehraje 15. února, se budou chtít zákonodárci od Yahoo dozvědět, jaké informace firma čínským orgánům poskytla, počet lidí tím ohrožených a podrobnosti o schůzkách Yahoo s tajnou policií," řekl Smith.
Autor: